Londýn - Britové vzdali poslední poctu své bývalé premiérce Margaret Thatcherové. A v Londýně to vypadalo, jako by ani nešlo "jen" o pohřeb.
V ulicích hlídkovalo přes 4000 policistů, ve městě platí přísná bezpečnostní opatření. Nejen kvůli pondělnímu útoku na maratonu v Bostonu.
Někdejší ministerská předsedkyně, kterou zná svět jako Železnou lady, rozdělovala Brity jako málokdo. I po své smrti má mnoho nadšených příznivců, ale i zarytých odpůrců. A právě o nich se britské úřady domnívaly, že by mohli smuteční průvod narušit.
To byl též důvod, proč Thatcherová, která konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou jedenáct let až do roku 1990, neměla státní, ale jen reprezentativní obřad s vojenskými poctami.
Ten se však od státního pohřbu z pohledu diváka prakticky neliší. Během ceremonie umlkl i slavný zvon Big Ben na věži parlamentní budovy.
Život baronky Thatcherové:
Britští komentátoři se tudíž shodují: Podobnou událost jako dnes zažilo Spojené království zatím jen jednou. To když Britové pohřbívali legendárního premiéra Winstona Churchilla v roce 1965.
Aktuálně.cz pro vás pohřeb Margaret Thatcherové sledovalo živě.
14:15 - Postavit sochu, nazvat po Thatcherové nové londýnské letiště... to je jen několik návrhů, které se objevily po smrti Železné lady. Vyskytly se však i kurióznější nápady. Jako pojmenovat po britské expremiérce hlavní město Falklandských ostrovů. Přesněji - přejmenovat současný Port Stanley na Port Thatcher.
Kdyby o tom rozhodovali sami Falklanďané, není vyloučeno, že by návrh prošel. Margaret Thatcherové totiž projevují vděčnost za to, že je osvobodila od Argentinců.
13:30 - Kdo byla Margaret Thatcherová? V každém případě někdo, kdo si dokázal získat respekt. Kdo se kdy Železné lady postavil jako protivník, musel vždy počítat s tvrdým zápasem. Její profil si můžete přečíst ZDE.
13:15 - Obavy, že by slavnostní průběh pohřbu mohli narušit odpůrci politiky britské expremiérky, se zjevně nepotvrdily. Podle toho, co odvysílaly britské televize, k žádným závažným incidentům nedošlo. Před kostelem sice zněly i hlasy odpůrců Margaret Thatcherové, pohřeb ale proběhl tak, jak měl.
Podle svědků z místa se "protestovalo pokojně" - ti, co s baronkou nesouhlasili a chtěli svůj nesouhlas ukázat, dopředu avizovali, že se k rakvi otočí zády.
13:05 - Rakev snášejí ze schodů chrámu, za ní stojí na schodech barončiny děti a vnoučata. Ostatky s květinami a osobním vzkazem od syna a dcery Margaret Thatcherové nakládají do automobilu. Ceremoniální část obřadu tím končí. Auto odjíždí do Královské nemocnice v Chelsea.
12:58 - Osm vojáků se chopilo rakve s ostatky Železné lady, aby ji vynesli z chrámu. Královna a její manžel Philip odcházejí. Znějí zvony.
12:50 - Ulice Londýna jsou stále plné premiérčiných fanoušků. BBC cituje pětadvacetiletého Davida Lydiata z města Chipping Norton, který drží v rukou růžové a bílé květiny: "Chtěl jsem využít poslední příležitost, abych vyjádřil svou úctu Margaret Thatcherové a řekl děkuji. Byla to největší Britka a premiérka od Winstona Churchilla."
12:38 - "Žádná společnost neexistuje. Existují jen muži, ženy a rodiny." Toť jeden z nejslavnějších výroků Železné lady. Podle biskupa Chartrese jde ale od počátku o velké nedorozumění. "(Výrok) odkazuje na nějakou neosobní entitu, kvůli níž jsme v pokušení vzdát se svobody," vysvětloval expremiérčina slova smutečním hostům v katedrále svatého Pavla.
12:25 - Na Margaret Thatcherovou vzpomíná londýnský biskup, reverend Richard Chartres, citace z Evangelia prokládá osobními vzpomínkami na vzájemná setkání. Podle něj teď není čas ani místo na to ji kritizovat nebo se o ni přít. "Jak tu leží, je jednou z nás," uvedl.
12:14 - Jako první četla úryvek z bible vnučka baronky, Amanda Thatcherová, pak premiér David Cameron.
12:13 - Děkan katedrály sv. Pavla David Ison na úvod obřadu připomněl zásluhy Margaret Thatcherové a její život a dílo. "Vzpomínáme s velkou vděčností na její vedení tohoto národa, její odvahu, její pevné názory a odhodlání vykonat to, co považovala za správné pro obecné blaho," řekl.
12:05 - V ulicích Londýna pohřeb v - pro dopravu uzavřených - ulicích sledují tisíce lidí. "Chci vyjádřit úctu dámě s principy," řekla BBC starší paní z davu. "Takoví politici už dneska nejsou."
11:52 - Zní zvon, lafeta je u katedrály. Na cestě Londýnem ji podle svědků z místa provázel potlesk, někde hlasitý, jinde spíš vlažný.
Chrám je zaplněn do posledního místa, chystá se smuteční obřad. Na schodech katedrály na baronku čekají britští váleční veteráni. Rakev nese osm vojáků z regimentů, které se v roce 1982 účastnily války o Falklandy.
11:45 - Do katedrály dorazil královský pár. Královna tu byla naposledy loni, kdy se slavilo její jubileum na trůnu.
11:40 - Proč na pohřbu chybějí zástupci Argentiny? Potopila jim křižník. Článek o tom, proč Argentinci nemají Železnou lady v lásce, si můžete přečíst ZDE.
11:36 - V chrámu se objevila rodina zesnulé. Její vnoučata nežijí v Británii, ale ve Spojených státech. Příchod hostů se řídí přesným harmonogramem. Čeká se na královnu Alžbětu II. a jejího muže, přijít mají za necelých deset minut.
11:33 - Rakev s ostatky premiérky na dělostřelecké lafetě vyráží k chrámu svatého Pavla.
11:21 - Lafetu, na níž bude rakev převezena do katedrály svatého Pavla, potáhne šestispřeží, v jehož čele půjde kůň Mister Twister, informuje BBC. Během příprav pohřbu prý ocelová kola na půl druhé tuny vážící lafetě vyměnili za gumová, aby během cesty přes The Strand či Fleet Street nebyla příliš hlučná.
11:19 - Církevní obřad v kostele sv. Klementa končí, začíná jeho vojenská část. Hudba královského námořnictva je už připravena u lafety před kostelem.
11:12 - Podle britského listu Daily Telegraph si Thatcherová pohřeb sama naplánovala. Respektive - dala pokyny, jak by měl smuteční obřad vypadat. Dokonce si zvolila i konkrétní písně a úryvky z bible, které by měly zaznít. Vznesla též požadavek, aby pasáž z Evangelia sv. Jana četl úřadující britský premiér David Cameron.
11:07 - Rakev dorazila ke kostelu sv. Klementa na třídě Strand. Tady ji budou přesouvat na lafetu.
Kostel je ve správě Britského královského letectva. Konají se tu všechny významné pohřby s ním spojené.
11:04 - Katedrála svatého Pavla se plní. Přišla už i řada oponentů baronky Thatcherové. Ceremoniálu se zúčastní například bývalý premiér Gordon Brown či současný předseda Labouristické strany Ed Miliband.
11:01 - Pohřeb prozatím běží podle plánu. S úderem 10. hodiny britského času vyrazil automobil s rakví od budovy parlamentu ve Westminsteru. Doprovází ho policisté na motocyklech.
10:57 - Rakev s ostatky baronky Thatcherové je nakládána do pohřebního vozu.
10:41 - Než pohřeb začne, pojďme si připomenout, proč Thatcherová Brity spíš dělila, než spojovala.
Zatímco Východoevropané - Čechy nevyjímaje - ji velebí jako někoho, kdo výrazně přispěl k pádu komunismu v zemích bývalého sovětského bloku, řada Britů dodnes s hořkostí vzpomíná na její radikální kurz z let 1979-1990.
V čele konzervativní vlády se tehdy postarala o četné škrty a masivní propouštění ve státním i soukromém sektoru.
Přímočará premiérka udělala z Británie, jejíž ekonomika šla na konci sedmdesátých let ke dnu, centrum světového finančnictví a služeb. Jiné odvětví - těžký průmysl - byl za její vlády výrazně omezen. Minimálně některé jeho části.
Nezaměstnanost za její vlády rekordně vzrostla, což platilo i pro ceny nemovitostí a inflaci. A to jí někteří Britové nemohou zapomenout.
10:30 - Jedním z mála protestujících, kteří jsou vidět v londýnských ulicích, je 61letý Henry Page z Brightonu. Drží transparent s nápisem "Přes 10 milionů liber z našich peněz za pohřeb toryů".
10:16 - Uvnitř katedrály sv. Pavla už jsou první smuteční hosté. Obřad začne v 11 hodin středoevropského času.
Kolik bude ceremonie stát, úřady nesdělily. V britských médiích se ale objevila cifra 10 milionů liber (asi 300 milionů korun).
10:15 - Aby bylo vše dokonalé, nacvičoval se ceremoniál už ve středu za úsvitu.
10:10 - Reportér BBC Angus Crawford, který stojí před katedrálou, kde se má konat slavnostní obřad, hlásí: Odpůrců Margaret Thatcherové je tu "jasná menšina". Na otázku, proč přišli, většinou odpovídají, že přijeli vyjádřit "uctivý protest". Až kolem nich pojede lafeta s rakví, otočí se k ní zády.
9:45 - Cesta, kterou urazí rakev na lafetě z první světové války, je dlouhá bezmála dva kilometry. Lafetu má táhnout šest černých koní. Smuteční hudbu obstará dechový orchestr britského námořnictva, hrát bude smuteční pochody od Chopina, Beethovena a Mendelssohna. Během procesí zazní 19 výstřelů z děl.
9:20 - Do katedrály sv. Pavla ale nebyli pozváni jen současní a bývalí světoví politici. Bude tu i spousta celebrit, třeba slavný hudební skladatel Andrew Lloyd Weber. Pozvánku dostalo také deset členů personálu londýnského hotelu Ritz, kde Thatcherová od Vánoc bydlela a kde 8. dubna zemřela.
9:18 - Kdo všechno na pohřeb do Londýna dorazí? Je zajímavé, že to nebude žádný z žijících amerických prezidentů, ani těch z řad republikánů, s nimiž jsou britští konzervativci hodně spřízněni.
Několik vlivných republikánských politiků nicméně přijede. Kancelář ministerského předsedy Davida Camerona v úterý oznámila, že se pohřbu zúčastní bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Chybět nebudou ani bývalí američtí ministři zahraničí James Baker, George Schultz a Henry Kissinger. Z Česka jsou na seznamu premiér Petr Nečas a velký obdivovatel Železné lady, exprezident Václav Klaus.
Stanice BBC mluví o celkem 2300 hostech ze 170 zemí. Pozvání naopak odmítla argentinská velvyslankyně Alicia Castrová. Argentina neuznává britskou vládu nad souostrovím Falklandy, o které vedly obě země za vlády Margaret Thatcherové válku.
9:15 - Pohřeb Margaret Thatcherové je oficiálně až dnes, rakev s jejími ostatky se ale na svou pouť vydala už včera. Odpoledne ji převezli do budovy parlamentu ve Westminsteru, kde byla uložena v kapli Panny Marie v kryptě.
Rakev zahalenou do britské vlajky dopravil do Westminsteru pohřební vůz. Stejným způsobem - taktéž v britské vlajce - opustí rakev ve středu dopoledne Westminster a vydá se do kostela sv. Klementa na třídě Strand. Tam ji přesunou na lafetu.
Teprve potom bude za doprovodu příslušníků britských ozbrojených sil pokračovat do katedrály. Pohřbu, který začne o hodinu později, se zúčastní na 700 vojáků.