Haag/Londýn - Nizozemská vojenská rozvědka oznámila, že překazila ruský kybernetický útok na počítačovou síť Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Dojít k tomu mělo letos 13. dubna. Nizozemsko následně vyhostilo ze země čtyři ruské agenty, uvedlo podle agentury Reuters tamní ministerstvo obrany.
Zároveň si nizozemské ministerstvo zahraničí povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo protestní nótu. Ministryně obrany Ank Bijleveldová vyzvala Moskvu, aby své kybernetické operace zastavila. Britská premiérka Theresa Mayová a předseda vlády Nizozemska Mark Rutte ve společném prohlášení odsoudili ruské "pohrdání globálními hodnotami".
Velitel nizozemské vojenské rozvědky MIVD Onno Eichelsheim popsal, že pracovníci ruské rozvědky dorazili do Nizozemska 10. dubna. V hotelu u centrály OPCW v Haagu byli údajně zadrženi 13. dubna, načež byli vypovězeni zpět do Ruska, uvedla agentura Reuters.
Ruští agenti se údajně snažili proniknout do bezdrátové sítě OPCW z automobilu zaparkovaného u sídla organizace. Vybavení nalezené ve voze bylo používáno k zachycení přihlašovacích údajů, uvedl zpravodajský server BBC. Rusové měli diplomatické pasy a byl mezi nimi také odborník na informační technologie. Nizozemské úřady se domnívají, že jejich operaci řídila vojenská rozvědka GRU.
Organizace OPCW, která spadá pod OSN, sídlí v nizozemském Haagu. Její experti nedávno zkoumali například použití chemických zbraní v Sýrii, kde Rusko podporuje režim prezidenta Bašára Asada. Právě ten je obviňován z použití chloru a sarinu. Také analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.
Ministryně Bijleveldová vyzvala Rusko, aby zastavilo své kybernetické operace, jejichž cílem je podle ní podrývání západních demokracií. Eichelsheim uvedl, že v Nizozemsku, kde má své centrály řada mezinárodních organizací, je ruská vojenská rozvědka "aktivní".
"Tento pokus získat přístup k zabezpečeným systémům mezinárodní organizace pracující na vymýcení chemických zbraní ve světě dokládá, jak GRU pohrdá globálními hodnotami a pravidly, které nás udržují v bezpečí," uvedli předsedové vlád Nizozemska a Británie. Britské úřady podle médií při vyšetřování těm nizozemským pomáhaly. "Dnes představenými operacemi jsme ještě jasněji ukázali nepřijatelné kybernetické aktivity" GRU, píše se v prohlášení.
Nizozemská ministryně obrany zároveň oznámila, že ruská rozvědka cílila na záznamy týkající se vyšetřování pádu letadla MH17. To se zřítilo v červenci 2014 nad východní Ukrajinou. Nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil. Většinu cestujících tvořili Nizozemci.
Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska letos v květnu uvedl, že letadlo sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku.
OPCW letos analyzovala i látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. Nizozemsko už v polovině září uvedlo, že na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské laboratoři, která také armádní jed novičok testovala.
Oznámení Nizozemců přišlo den poté, co Británie obvinila ruskou vojenskou rozvědku GRU z kybernetických útoků, které mají za cíl podkopat západní demokratické státy. Uvedl to ve čtvrtek britský ministr zahraničí Jeremy Hunt s odvoláním na zjištění Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC).
Šéf britské diplomacie dodal, že GRU stojí například za útoky na ukrajinský dopravní systém, Světovou antidopingovou agenturu (WADA) a volební kampaň demokratů před americkými prezidentskými volbami v roce 2016. Londýn GRU rovněž obviňuje z březnového útoku nervově paralytickou látkou na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury. Rusko podíl na otrávení dvojice opakovaně odmítá.