Podle deníku The Guardian průzkum a výsledky doprovodných skupinových diskusí představují pro politiky neradostné, byť asi nepřekvapivé čtení. "Ukazuje, že výrazná většina veřejnosti je z brexitu nejen znuděná, zmatená a zneklidněná, ale navíc politikům nedůvěřuje s ohledem na nalezení řešení," napsal list.
S výrokem "nejsem nadšený ani z jedné z hlavních stran" souhlasilo 84 procent z dvou tisíc dotázaných. Jen o procento nižší míru ztotožnění zaznamenalo tvrzení: "Mám po krk toho, že je to (brexit) každý den ve zprávách."
Podle 70 procent respondentů navíc další a další zprávy jen přidávají celé věci na nepřehlednosti.
"Výhoda toho, kdybychom odešli v pátek (29. března), by byla ta, že bychom to už nemuseli poslouchat. Nechci to nijak bagatelizovat. Bylo by krásné zapnout televizi a nemuset se na to dívat a posunout se dál," řekl jeden z účastníků průzkumu. Přes 60 procent respondentů uvedlo, že úzkost spojenou s děním kolem brexitu považují za škodlivou pro duševní zdraví.
Ačkoli rozhovory s účastníky podle The Guardian ukázaly jistý obdiv k premiérce Therese Mayové za její vytrvalost, lidé od ní -stejně jako od dalších politiků - dobrý výsledek příliš neočekávají. Podle 51 procent dotázaných je u předsedkyně vlády stranická politika výše než národní zájem, přičemž s tímto hodnocením nesouhlasilo jen 32 procent lidí. U lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna byl poměr ještě méně příznivý: 70 procent ku 13.
Co se týče scénářů, které by veřejnost v souvislosti s brexitem preferovala, nový průzkum potvrzuje značnou podporu pro odchod z EU bez dohody, který si nepřejí lídři evropských zemí a zjevně ani Mayová. Jako nejlepší variantu jej nicméně označilo 46 procent respondentů, zatímco zrušení brexitu jich jako správnou cestu uvedlo o sedm procent méně.