Britové i přes zákaz dodali zbraně arabským diktátorům

Radim Klekner Radim Klekner
30. 8. 2011 15:00
EU vyvezla do zemí, jimiž otřásly protivládní protesty, zbraně za stovky milionů eur
Kaddáfí dostal loni od Britů zbraně za dvacet milionů liber, některé dodávky pokračovaly ještě počátkem letošního roku.
Kaddáfí dostal loni od Britů zbraně za dvacet milionů liber, některé dodávky pokračovaly ještě počátkem letošního roku. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda sice letos v únoru zakázala zbrojní dodávky do Libye a dalších zemí potlačujících hnutí za demokracii, export do některých států včetně Bahrajnu a Jemenu ale pokračoval ještě v červnu.

Napsal to deník The Times, který na základě vlastních rešerší spočetl, že britské zbrojní koncerny svůj vývoz směřující do rukou autoritativních režimů ve srovnání s loňskem navýšily o třicet procent.

Zatímco v první polovině roku 2009 dodaly "problematickým" blízkovýchodním zemím zbraně za 22 milionů liber, letos to ve stejném období bylo 30,5 milionu liber.

Deník spočítal, že autoritativní vlády v dané oblasti uzavřely s Británií celkem na 600 kontraktů, menších i větších. Koncerny tak kupříkladu dodaly do Jordánska ruční granáty, do Bahrajnu slzný plyn a do Alžírska bojové vrtulníky.

"Je v přímém rozporu, když Británie kritizuje násilné potlačování pouličních protestů a zároveň tamní režimy zásobuje zbraněmi," řekl listu poslanec za skotské liberální demokraty a člen sněmovního výboru pro rozvojovou pomoc Malcom Bruce.

Ministerstvo zahraničí přitom v oficiálním stanovisku v pondělí prohlásilo, že Británie nedodává zbraně žádné zemi, v níž by byla porušována lidská práva.

Britové nejsou sami

Sporné zbrojní dodávky na Blízký východ nejsou zdaleka britskou specialitou.

Velkým odběratelem evropských zbraní je Saúdská Arábie.
Velkým odběratelem evropských zbraní je Saúdská Arábie. | Foto: Reuters

Vláda spolkové kancléřky Angely Merkelové čelí ostré kritice sociálnědemokratické opozice, která jí vytýká, že do Saúdské Arábie umožnila vývoz licence na výrobu útočných pušek typu G-36.

Samopaly, které jsou standardní výzbrojí Bundeswehru a které vyrábí firma Krauss-Maffei z Bádenska-Würtemberska, režim v Rijádu odebíral na základě speciálního povolení Spolkové bezpečnostní rady. Nedávno se ale útočné pušky objevily v nabídce jisté saúdské firmy.

"Saúdská Arábie není schopna produkovat kompletní samopaly, protože klíčové komponenty jsou i nadále vyráběny v Oberndorfu (sídlo společnosti - pozn. redakce)," snažil se v rozhovoru pro deník Spiegel-online podivný kontrakt vysvětlit šéf bádensko-würtemberské firmy Andreas Heeschen.

Spolková vláda mlčí s poukazem na obchodní tajemství také v souvislosti s jednáním o případném prodeji dvou set tanků typu Leopard-2 za dvě miliardy eur, které by rovněž měly putovat do Saúdské Arábie.

Zpřísnění podmínek pro zbrojní exporty přitom prosadila již v roce 2000 tehdejší rudo-zelená vláda v Berlíně.

Zbraně za 635 milionů eur

Zbraně na Blízký východ dodávala zemím s minimálním demokratickým potenciálem mimochodem téměř celá Evropa. V roce 2009, ze kterého jsou poslední ověřitelné údaje, dosáhly tyto dodávky jen v případě Libye výše 635 milionů eur.

Tvrdě potlačil protivládní protesty také Bahrajn. S pomocí zbrojních dodávek ze zemí EU.
Tvrdě potlačil protivládní protesty také Bahrajn. S pomocí zbrojních dodávek ze zemí EU. | Foto: Reuters

Největšími dodavateli byla Francie se 185 miliony a Itálie se 191 miliony eur. První země dodala Muammaru Kaddáfímu protitankové střely, druhá bojové letouny.

Podobně vyvezla Belgie v témže roce do Libye samopaly za 11,5 milionu eur a Portugalsko bezpilotní letouny za 19 milionů eur.

Do Tripolisu směřovaly také stovky milionů kusů munice nejrůznějších kalibrů.

Poté, co se Kaddáfí rozhodl protivládní protesty potlačit silou, Evropská unie uvalila na jeho režim zbrojní embargo. Trvalo však ještě nějakou dobu, než byly další dodávky beze zbytku zastaveny a podrobeny přísné kontrole.

 

Právě se děje

Další zprávy