Arabské jaro drtí tanky. Západ se rozhodl přihlížet

Radim Klekner Radim Klekner
17. 3. 2011 17:23
Vojska libyjského diktátora Kaddáfího postupují na Benghází. Na Bahrajnu se zatýká.
Kaddáfího jednotky drtí povstalce na východě země.
Kaddáfího jednotky drtí povstalce na východě země. | Foto: Reuters

Tripolis, Manáma - Revoluční hnutí proti autoritativním režimům v arabském světě zatím uspěla jen v Tunisku a Egyptu. Vzpoury proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu či bahrajnskému králi šajchu Hamadu bin Isá Chálífovi podle všeho skončí porážkou tamní opozice.

Té se totiž nepodařilo na rozdíl od Tunisanů a Egypťanů svrhnout své vládce dostatečně rychle. Na protesty také okamžitě zareagoval trh s ropou, jejíž ceny vylétly vzhůru. Hrozilo navíc, že celý Blízký východ zabředne do nekonečné série pouličních protestů a zdlouhavých občanských válek, které zpomalí přísun černého zlata do západních zemí.

Již ve středu oznámil proto Kaddáfího syn Saíf al-Islám, že povstání proti jeho otci "bude do čtyřiadvaceti hodin" poraženo. Ve čtvrtek začalo zatýkání opozičních předáků na Bahrajnu.

Ve slepé uličce se ocitlo opoziční hnutí také v Jemenu, kde mají zásadně jinou představu o budoucnosti své země mladí lidé organizovaní přes Facebook a kmenoví vůdcové, kteří se chtějí zbavit vlády prezidenta Alího Abdulláha Sáliha a upevnit svou vlastní pozici.

Boje v Adždabíji

Situace v Libyi nicméně zůstává navzdory ujištěním Kaddáfiho rodiny nepřehledná. Ve čtvrtek povstalci přišli dokonce s tvrzením, že střed města Adždabíja, které měly ve středu dobýt vládní jednotky, je stále v jejich rukou.

Proti zřízení bezletové zóny nad Libyí se postavil i český prezident Václav Klaus. Bylo by to
Proti zřízení bezletové zóny nad Libyí se postavil i český prezident Václav Klaus. Bylo by to | Foto: Reuters

Po ovládnutí Adždabíji se Kaddáfího vojákům otevřela cesta na hlavní baštu rebelů, přístav Benghází.

Z toho začaly ve čtvrtek evakuovat své pracovníky humanitární organizace Lékaři bez hranic, stejně jako Mezinárodní výbor Červeného kříže. Podle stanice BBC zaútočilo vládní letectvo po poledni také na místní letiště. Povstalci následně hlásili, že se jim dvě letouny podařilo sestřelit, zprávu ale nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Náměstek ministra zahraničí USA William Burns přišel v průběhu odpoledne s tvrzeními, že Kaddáfího síly mohou být už jen 160 kilometrů od povstalecké bašty.

Francie se proto snažila urychlit hlasování v Radě bezpečnosti, na jejímž základě by byla možná vojenská akce proti režimu v Tripolisu. Té by se vedle USA, Británie a Francie mohly zúčastnit i některé arabské země.

Egypt však ve čtvrtek oznámil, že jeho síly se nebudou podílet na žádné vojenské operaci proti sousední Libyi.

Televizní stanice al-Arabíja na druhé straně oznámila, že vládní vojska bombardovala v Adždabíji rezidentské čtvrti.

"Viděl jsem mrtvá těla nejméně třiceti osob, byli mezi nimi muži, ženy i děti," řekl v rozhovoru s al-Arabíjou jeden z místních obyvatel, který své jméno udal jako Abdel Barí Zéví.

"Jednalo se o civilisty, nikoliv o povstalce," zdůraznil.

Spojené státy ve čtvrtek znovu jednaly se spojenci o zřízení bezletové zóny nad Libyí a dokonce i o opatřeních, která by šla "nad její rámec".

Zónu ale musí posvětit Rada bezpečnosti OSN a než se ji podaří zřídit, budou již Kaddáfího jednotky dávno v Benghází. Povstalci to sice nechtějí přiznat, vládní vojáci však mají zjevně velkou převahu co se týče letectva a těžkých zbraní.

Razie v Manámě

Tvrdě zakročila proti opozici tajná policie na Bahrajnu.

Demonstrace na Bahrajnu ukončila armáda.
Demonstrace na Bahrajnu ukončila armáda. | Foto: Reuters

Zatkla zde celkem šest opozičních předáků, mimo jiné i generálního tajemníka šíitského Hnutí pro svobodu a demokracii (Hak) Hasana Mušajmu a vůdce liberální opozice Ibrahíma Šarífa.

"Viděla jsem muže v černém mířící samopaly na mého manžela," řekla agentuře AP Šarífova žena. "Opakovali jen jedno: jsme ze státní bezpečnosti."

Policie ve čtvrtek nechala uklidit ústřední Perlové náměstí, na kterém po několik týdnů tábořila bahrajnská opozice.

Pořádek v zemi pomáhají udržovat s posvěcením Spojených států, které mají na Bahrajnu vojenskou základnu, jednotky, jež na ostrov vyslaly Saúdská Arábie, Katar, Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Úterní a středeční armádní zásah proti demonstrantům si vyžádal šest mrtvých a stovku zraněných.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy