Praha/Bagdád - Britové blokují dodávky českých bitevních letounů L-159 do Iráku. Stroje české výroby přitom Iráčané potřebují nasadit do boje s Islámským státem.
Na náletech na islamisty v Iráku se podílí i Velká Británie.
V bitevnících L-159 se nacházejí britské výstražné přijímače RWR (Radar Warning Receiver). A právě s jejich - již započatým - vývozem do Iráku Britové nesouhlasí.
Irácký ministr obrany Chálid Ubajdí na dodání českých L-159 přesto trvá. "Bitevníky z Aera Vodochody (s přijímači RWR - pozn. red.) jsou pro nás důležitou podporou v boji s islamisty," uvedl.
První dva české bitevníky již v Bagdádu jsou, další se k odletu připravují. V Česku se na nich školí iráčtí piloti.
Britové: Od začátku jsme proti
Jan Šimral z britského velvyslanectví v Praze zdůrazňuje, že Londýn nerozporuje export letounů L-159 do Iráku jako takový, ale pouze jedné jeho části.
"Britská strana od začátku nesouhlasila s tím, aby součástí dodávky letounů bylo i zařízení RWR. Z vážných bezpečnostních důvodů trvala na jejich vymontování z letounů. A tento postoj zůstal po celou dobu nezměněn. Další komentář k této věci nemáme," uvedl Jan Šimral.
Jednou z možných obav je, že by se po sestřelení českého bitevníku mohl přijímač RWR dostat do rukou islamistů.
Radarový výstražný přijímač RWR je důležitou součástí letadel z Aera Vodochody. Varuje pilota při zaměření protivníkovým radarem.
"V Iráku, Sýrii, Afghánistánu či v jiných rizikových částech světa bych si do letounu, který nemá výstražný přijímač RWR, nesedl ani náhodou," řekl Aktuálně.cz velitel 21. čáslavského křídla Jaroslav Míka.
"S Brity intenzivně jednáme, aby s exportem svého vysílače v našem letadle souhlasili. Už proto, že jejich stanovisko se od počátku jednání mění," řekl prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek.
Diplomatická ofenzíva
Dodávku 15 českých letounů do Iráku britské výhrady každopádně velmi komplikují. Podle zdrojů z diplomacie o nich chce irácký ministr obrany Ubajdí osobně jednat s britským ministrem obrany Michaelem Fallonem.
Do sporu se podle informací Aktuálně.cz hodlá v nejbližších dnech vložit i český premiér Bohuslav Sobotka.
Britské výhrady jsou o to překvapivější, že britské výstražné přijímače RWR - od téhož výrobce a téměř identické jako ty v L-159 - mají být za rok dodány do iráckých stíhaček F-16. "Podobné selektivní jednání mezi spojenci je neobhajitelné," řekl Aktuálně.cz vysoce postavený diplomat, který si však nepřál zveřejnit své jméno.
Mnohé letouny, které už Irák vlastní, jsou navíc vybaveny podobnými sofistikovanými výstražnými vysílači západní výroby jako RWR.