Británie na cestě z Evropské unie? Brexit si přeje těsná většina voličů, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
17. 1. 2016 6:45
Těsná většina Britů, 53 procent, si přeje odchod z Evropské unie. Počet podporovatelů takzvaného Brexitu navíc stále přibývá a a nyní dosáhl nového maxima. Podle nedělníku Mail on Sunday jde o "šokující výsledky," které mohou souviset s migrační vlnou, silvestrovskými útoky v Kolíně nad Rýnem nebo atentáty v Paříži. Britský konzervativní premiér David Cameron už slíbil voličům uspořádat referendum ke členství země v EU do konce roku 2017.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Pro vystoupení Británie z Evropské unie by v referendu hlasovalo 53 procent voličů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky v neděli zveřejnil britský nedělník Mail On Sunday.

Už od loňských parlamentních voleb počet příznivců tak zvaného Brexitu stoupá a nyní dosáhl nového maxima. Podle Mail On Sunday jde o šokující výsledky, které je možné dát do souvislosti s migrační vlnou, silvestrovskými útoky v Kolíně nad Rýnem a dalších městech a atentáty v Paříži.

Průzkum institutu Survation proběhl koncem týdne na základě dat od tisícovky respondentů. Podíl 53 procent příznivců vystoupení Británie z EU oproti 47 procentům zastánců dalšího setrvání země v rámci osmadvacítky vznikl s vyloučením nerozhodnutých voličů. V případě, že by do šetření byli zahrnuti i ti, kdo nemají jasný názor, by byl poměr příznivců a odpůrců 42 ku 38 procentům; nerozhodnutých bylo 20 procent.

Britský konzervativní premiér David Cameron slíbil voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum ke členství země v EU. Požádal evropské partnery o některé změny ve fungování unie a volnější vztah Británie s unijními institucemi, což by v případě jejich souhlasu podle něj v plebiscitu posílilo zastánce setrvání země v unii.

Cameron své požadavky, které shrnul do několika základních skupin, poslal loni na podzim písemně šéfovi unijních summitů Donaldu Tuskovi. Nejspornějším bodem je snaha Londýna omezit sociální dávky pro přistěhovalce z ostatních zemí EU.

Cameron dále chce větší pravomoci národních parlamentů, změny ve fungování eurozóny a menší zapojení do evropské integrace. Dohoda s členskými zeměmi by mohla vzniknout na únorovém summitu, poté zřejmě britský premiér oznámí termín referenda.

 

Právě se děje

Další zprávy