"Brexitovou" stranu UKIP opouští další bývalý předseda. Po Farageovi mizí i Nuttall

ČTK ČTK
7. 12. 2018 12:59
Po Nigelu Farageovi se Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) rozhodl opustit další její bývalý předseda Paul Nuttall. Stejně jako Faragovi se mu nelíbí rozhodnutí současného lídra strany Gerarda Battena, který před časem jmenoval jedním ze svých poradců představitele britské krajní pravice Tommyho Robinsona. Informovala o tom v pátek televizní stanice Sky News.
Paul Nuttall s Nigelem Faragem po svém zvolení novým šéfem strany UKIP.
Paul Nuttall s Nigelem Faragem po svém zvolení novým šéfem strany UKIP. | Foto: Reuters

Nuttall je poslancem Evropského parlamentu (EP). Předsedou UKIP, která se zasazuje za odchod Británie z EU, byl mezi listopadem 2016 a červnem 2017. Strana se podle něj nyní "ubírá směrem, který je pro brexit škodlivý". Proto se rozhodl UKIP po čtrnácti letech členství opustit.

Europoslancem chce ale zůstat až do vypršení svého mandátu, což bude v příštím roce.

V prohlášení Nuttall kritizoval především jmenování výrazné postavy britské krajní pravice Tommyho Robinsona poradcem současného předsedy pro otázky gangů znásilňujících ženy a pro vězeňské reformy. "Spojení s Tommym Robinsonem zkrátka odpudí řadu umírněných podporovatelů brexitu a nevyhnutelně (brexit) poškodí," uvedl Nuttall. Jmenování Robinsona poradcem označil za "katastrofální omyl".

Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize (EDL) a média jej nyní označují jako protiislámského aktivistu. Pravidelně se dostává do problémů s britskými úřady a dvakrát byl odsouzen za pohrdání soudem. Podruhé se tak stalo v květnu, kdy mu soud uložil 13 měsíců vězení, Robinson byl ale po odvolání trestu zproštěn.

Gerard Batten se stal předsedou UKIP letos v únoru. Opakovaně zdůraznil, že strana není protimuslimská, zároveň však trvá na tom, že islám je "kultem smrti".

Kromě Nuttalla tento týden odchod ze strany oznámil i bývalý předseda a jedna z nejvýraznějších tváří kampaně proti členství Británie v EU Nigel Farage. Také on za důvod, proč se rozhodl opustit stranu, kterou vedl celkem téměř deset let, označil příklon strany ke krajní pravici a protimuslimské rétorice.

V roce 2015 získala UKIP pod Farageovým vedením ve volbách 3,9 milionu hlasů, loni pod Nuttallovým vedením už jen necelých 600 000. Nuttall následně na funkci předsedy rezignoval. Kromě dvou expředsedů opustilo v poslední době UKIP i několik dalších europoslanců.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Bernie Sanders odstoupil z prezidentské kampaně

Americký senátor Bernie Sanders ve středu ukončil kampaň na demokratického kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb. V konferenčním hovoru to oznámil svému volebnímu týmu, informovala agentura Reuters.

V prezidentských volbách se tak proti Donaldu Trumpovi postaví bývalý viceprezident Joe Biden.

před 57 minutami

Afghánistán propustil 100 vězňů z Tálibánu, jde o jednu z podmínek mírové dohody

Afghánská vláda ve středu propustila 100 vězněných příslušníků radikálního hnutí Tálibánu. Prohlásila, že jde o část 5000 vězňů, kteří mají být propuštěni na základě dohody, kterou v únoru podepsal Tálibán se Spojenými státy. Představitelé Tálibánu nicméně uvedli, že zatím neověřili, zda jde o vězně, kteří byli na seznamu předaném Washingtonu během jednání, napsala agentura AP.

Vzájemné předání vězňů představuje jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu, jejichž cílem je ukončit desítky let trvající ozbrojený konflikt v zemi. Afghánská vláda se na výměně vězňů s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy