"Brexitovou" stranu UKIP opouští další bývalý předseda. Po Farageovi mizí i Nuttall

ČTK ČTK
7. 12. 2018 12:59
Po Nigelu Farageovi se Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) rozhodl opustit další její bývalý předseda Paul Nuttall. Stejně jako Faragovi se mu nelíbí rozhodnutí současného lídra strany Gerarda Battena, který před časem jmenoval jedním ze svých poradců představitele britské krajní pravice Tommyho Robinsona. Informovala o tom v pátek televizní stanice Sky News.
Paul Nuttall s Nigelem Faragem po svém zvolení novým šéfem strany UKIP.
Paul Nuttall s Nigelem Faragem po svém zvolení novým šéfem strany UKIP. | Foto: Reuters

Nuttall je poslancem Evropského parlamentu (EP). Předsedou UKIP, která se zasazuje za odchod Británie z EU, byl mezi listopadem 2016 a červnem 2017. Strana se podle něj nyní "ubírá směrem, který je pro brexit škodlivý". Proto se rozhodl UKIP po čtrnácti letech členství opustit.

Europoslancem chce ale zůstat až do vypršení svého mandátu, což bude v příštím roce.

V prohlášení Nuttall kritizoval především jmenování výrazné postavy britské krajní pravice Tommyho Robinsona poradcem současného předsedy pro otázky gangů znásilňujících ženy a pro vězeňské reformy. "Spojení s Tommym Robinsonem zkrátka odpudí řadu umírněných podporovatelů brexitu a nevyhnutelně (brexit) poškodí," uvedl Nuttall. Jmenování Robinsona poradcem označil za "katastrofální omyl".

Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize (EDL) a média jej nyní označují jako protiislámského aktivistu. Pravidelně se dostává do problémů s britskými úřady a dvakrát byl odsouzen za pohrdání soudem. Podruhé se tak stalo v květnu, kdy mu soud uložil 13 měsíců vězení, Robinson byl ale po odvolání trestu zproštěn.

Gerard Batten se stal předsedou UKIP letos v únoru. Opakovaně zdůraznil, že strana není protimuslimská, zároveň však trvá na tom, že islám je "kultem smrti".

Kromě Nuttalla tento týden odchod ze strany oznámil i bývalý předseda a jedna z nejvýraznějších tváří kampaně proti členství Británie v EU Nigel Farage. Také on za důvod, proč se rozhodl opustit stranu, kterou vedl celkem téměř deset let, označil příklon strany ke krajní pravici a protimuslimské rétorice.

V roce 2015 získala UKIP pod Farageovým vedením ve volbách 3,9 milionu hlasů, loni pod Nuttallovým vedením už jen necelých 600 000. Nuttall následně na funkci předsedy rezignoval. Kromě dvou expředsedů opustilo v poslední době UKIP i několik dalších europoslanců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy