Bývalá Trumpova pravá ruka chce spojit euroskeptiky. Okamuru si Bannon nezískal, Klaus ho ale chválí

Ondřej Houska Ondřej Houska
31. 7. 2018 20:05
Bývalý hlavní stratég amerického prezidenta Steve Bannon usiluje o vznik celoevropského populistického hnutí. Tomio Okamura nebo Svobodní ale zatím zájem nemají.
Steve Bannon při návštěvě Prahy.
Steve Bannon při návštěvě Prahy. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Steve Bannon nabízí pomocnou ruku populistům a euroskeptikům po celé Evropě. Muž, který se jako málokdo zasloužil o to, že americkým prezidentem je dnes Donald Trump, chce v Evropské unii přivést k moci strany usilující o zásadní změnu stávajícího uspořádání.

U českých euroskeptiků ale Bannon zatím příliš neuspěl, zjistilo Aktuálně.cz. Jedinou výjimkou je zatím bývalý prezident Václav Klaus.

Bannon se nedávno postavil do čela nadace nazvané The Movement, která chce populistickým a euroskeptickým politickým stranám v celé EU pomoci uspět ve volbách do Evropského parlamentu. Ty se konají příští rok v květnu.

"Květen bude mimořádně důležitý. Půjde o první skutečný celoevropský souboj mezi populismem a stranou Davosu. Pro Evropu to bude nesmírně důležitý okamžik," prohlásil Bannon pro server Daily Beast. Davos je letovisko ve Švýcarsku, kde každý rok na Světovém ekonomickém fóru diskutuje ekonomická a politická elita z celého světa.

Bannon chce sjednotit předvolební strategii euroskeptiků v zemích EU, například z hlediska vystupování na sociálních sítích nebo toho, na jaká témata by se měli soustředit. Tvrdí taky, že jim pomůže získat peněžní dary na kampaň.

Euroskeptici podle něj můžou v eurovolbách získat až třetinu hlasů, a v Evropském parlamentu tak vytvořit "superskupinu". Takový stav by pak mohl fungování parlamentu fakticky paralyzovat.

Okamura chce radši vyčkat

Bannon nedávno vystoupil na společných manifestacích s francouzskou populistickou političkou Marine Le Penovou nebo s Matteem Salvinim, lídrem italské krajní pravice. Přátelí se taky s Nigelem Faragem, nejvýraznějším politikem britské strany UKIP, která prosazovala brexit.

S Le Penovou a Salvinim sedí v jedné evropské politické skupině česká Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Spojencem Farage jsou zase Svobodní, kteří na rozdíl od Okamury už mají zastoupení i přímo v Evropském parlamentu.

Obě hlavní české euroskeptické strany jsou ale k Bannonovi zatím opatrné. Okamura sdělil Aktuálně.cz, že Bannonovu iniciativu sice vítá. Dodal však, že hnutí The Movement "je privátní nadace a nevíme, kdo tuto aktivitu financuje a jaké je celkové pozadí".

"Jsme politici, za námi stojí občané a my tuto cestu preferujeme," uvedl Okamura s tím, že chce nejdříve počkat, s čím konkrétním Bannon přijde. "Pakliže se ukáže, že The Movement přijde s relevantními tématy, tak s nimi možná spolupracovat budeme."

Předseda Svobodných Tomáš Pajonk je k Bannonovi ještě o poznání chladnější. "Jen prostý euroskepticismus je podle mě málo pro vznik jednotného hnutí a pro spojení jinak velmi odlišných stran s velmi rozdílným pohledem na svět a společnost," tvrdí.

Upozornil, že zatímco Svobodní vyznávají liberální ekonomický program, Bannon sám sebe označuje za národního konzervativce a podporuje státní zásahy do ekonomiky nebo protekcionismus. "Nemyslím si, že by Svobodní v jeho hnutí měli místo," uzavírá Pajonk.

Klaus s Bannonem "souzní"

Marine Le Penovou nebo německou Alternativu pro Německo, tedy další pravicově populistickou stranu, opakovaně podpořil i bývalý český prezident Václav Klaus. Ten uvedl, že větší Bannonovu angažovanost v Evropě rozhodně podporuje, protože Bannon je "originální a mimořádně inspirativní osobnost". Klaus s ním letos povečeřel v Budapešti a "při našem dvouhodinovém setkání jsme si velmi rozuměli", pochvaluje si exprezident.

Klaus ovšem v Česku nevidí politickou stranu, která by naplňovala to, co Bannon v politice prosazuje. "Napříč politickým spektrem je ale spousta jednotlivců, kteří s Bannonem souzní. Já mezi ně patřím," dodává bývalý prezident.

K Bannonovi se zatím s opatrností nestaví zdaleka jen čeští euroskeptici. I Le Penové Národní sdružení (dřívější Národní fronta) nebo Salviniho Liga zatím vyčkávají, s čím Bannon přijde, napsal server Politico.

Mezi těmito stranami je vidět obava, že Bannon si chce vůdcovství v případné euroskeptické alianci vyhradit pro sebe. Na druhou stranu je pro ně zajímavá Bannonova bezprostřední zkušenost s tím, jak získat voliče.

Bannon jakožto šéf Trumpovy předvolební kampaně spoluvytvářel jeho volební strategii. Po svém vítězství ho Trump jmenoval do funkce hlavního stratéga a Bannon měl v Bílém domě velký vliv na politické priority nového prezidenta. I když se oba loni v srpnu rozešli, v Trumpově politice jsou Bannonovy stopy stále jasně patrné. Jde například o tvrdý postoj vůči Číně i evropským spojencům Spojených států.

Video: Klidně vystupte, nikdo plakat nebude. EU není SSSR, odejít může každý, říká francouzský novinář

V Evropské unii není nikdo proti své vůli, za český euroskepticismus může politická reprezentace, říká Jean Quatremer. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy