Nuttall je poslancem Evropského parlamentu (EP). Předsedou UKIP, která se zasazuje za odchod Británie z EU, byl mezi listopadem 2016 a červnem 2017. Strana se podle něj nyní "ubírá směrem, který je pro brexit škodlivý". Proto se rozhodl UKIP po čtrnácti letech členství opustit.
Europoslancem chce ale zůstat až do vypršení svého mandátu, což bude v příštím roce.
V prohlášení Nuttall kritizoval především jmenování výrazné postavy britské krajní pravice Tommyho Robinsona poradcem současného předsedy pro otázky gangů znásilňujících ženy a pro vězeňské reformy. "Spojení s Tommym Robinsonem zkrátka odpudí řadu umírněných podporovatelů brexitu a nevyhnutelně (brexit) poškodí," uvedl Nuttall. Jmenování Robinsona poradcem označil za "katastrofální omyl".
Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize (EDL) a média jej nyní označují jako protiislámského aktivistu. Pravidelně se dostává do problémů s britskými úřady a dvakrát byl odsouzen za pohrdání soudem. Podruhé se tak stalo v květnu, kdy mu soud uložil 13 měsíců vězení, Robinson byl ale po odvolání trestu zproštěn.
Gerard Batten se stal předsedou UKIP letos v únoru. Opakovaně zdůraznil, že strana není protimuslimská, zároveň však trvá na tom, že islám je "kultem smrti".
Kromě Nuttalla tento týden odchod ze strany oznámil i bývalý předseda a jedna z nejvýraznějších tváří kampaně proti členství Británie v EU Nigel Farage. Také on za důvod, proč se rozhodl opustit stranu, kterou vedl celkem téměř deset let, označil příklon strany ke krajní pravici a protimuslimské rétorice.
V roce 2015 získala UKIP pod Farageovým vedením ve volbách 3,9 milionu hlasů, loni pod Nuttallovým vedením už jen necelých 600 000. Nuttall následně na funkci předsedy rezignoval. Kromě dvou expředsedů opustilo v poslední době UKIP i několik dalších europoslanců.