reklama
 
 

Opozici se nepodařilo svrhnout Mayovou. Premiérka bude dál jednat o brexitu

Aktualizováno 17. 1. 2019 9:37
Vláda premiérky Mayové přežila hlasování o nedůvěře. Chybělo 12 hlasů | Video: Reuters |  00:45
reklama
Premiérka Theresa Mayová ustála středeční hlasování o nedůvěře vládě, které iniciovala opozice. Mayovou teď čekají schůze s lídry opozičních stran, na základě kterých by měla vzniknout alternativní podoba dohody o brexitu. Vývoj ve Spojeném království jsme pro vás sledovali on-line.

Opozici se nepodařilo svrhnout Mayovou. Premiérka bude dál jednat o brexitu

reklama
11:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři Aktuálně.cz, 

on-line přenos k dění ve Spojeném království končí. Děkujeme, že jste ho sledovali s námi. 

10:45
Velká Británie

Bývalý labouristický premiér Tony Blair ve čtvrtečním rozhovoru pro BBC uvedl, že odsunutí termínu brexitu je nevyhnutelné.

Zároveň řekl, že za nejlepší možnost považuje vypsání druhého referenda. "Tvrdý brexit" by byl podle Blaira příliš bolestivý pro ekonomiku, "hladký brexit" zase označil za nesmyslný. 

10:30
Evropská unie

Země EU se připravují na možnost, že Británie odejde z unijního svazku bez dohody.

Například Polsko, kde žije asi 6 000 Britů, počítá s ročním přechodným obdobím. Během toho bude Britům zaručeno stejné zacházení, jako kdyby byli občany EU. Poláci rovněž chtějí nabídnout trvalý pobyt spolu s pracovním povolením těm Britům, kteří v zemi žijí více než pět let

V Česku je ve hře návrh zákona, který hovoří o přechodném období do 31. prosince 2020. V Česku pobývá podle odhadů na 8 000 Britů.

10:03

Více než 170 významných britských byznysmenů apeluje na Mayovou a Corbyna, aby uspořádali nové referendum o vystoupení země z EU. "Mnoho podnikatelů podpořilo dohodu o brexitu premiérky Mayové, aniž by věděli, jak daleko k dokonalosti má," stojí v otevřeném dopise, který otiskl deník The Times a pod který se podepsali například architekti Norman Foster a David Chipperfield nebo někdejší předseda telekomunikační skupiny BT Group Mike Rake.

Podle autorů dopisu je třeba zeptat se lidí podruhé, jestli opravdu chtějí unijní svazek opustit. 

9:37

České firmy se na stále pravděpodobnější tvrdý brexit nepřipravují. Doufají, že odchod Británie z EU se spíš odloží. "Stále věřím, že k tvrdému brexitu nedojde a obě strany se dohodnou na prodloužení termínu pro dohodu," říká například Radim Koštial, generální ředitel společnosti Sipral, která vyrábí skleněné fasády pro budovy.

Více o brexitu z pohledu českých firem se dočtete v Hospodářských novinách.

8:49

Klíčové momenty okolo brexitu zobrazené na křivce kurzu britské libry vůči americkému dolaru.

8:11
Evropská unie

Manfred Weber, lídr lidovců, největší europarlamentní frakce, řekl německému rádiu Deutschlandfunk, že odložení brexitu dává smysl, jen pokud bude Brusel vědět, co britská vláda plánuje, píše agentura Reuters. Připomínáme, že odchod země z EU má nastat 29. března. Vlivný německý europoslanec Weber za lidovce kandiduje na post šéfa Evropské komise.

Manfred Weber. Manfred Weber.
7:47
Česká republika

O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Británie z EU k 29. březnu bez dohody, bude jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci všech sněmovních stran. Návrh normy upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že Británie vystoupí z EU bez dohody, poslala vláda do Sněmovny před týdnem.

Návrh počítá s přechodným obdobím do 31. prosince 2020, během kterého bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů EU. Podle britského velvyslance Nicka Archera je návrh v porovnání s plány ostatních zemí EU k Britům nejvstřícnější. "Jeví se jako nejštědřejší z návrhů, které doposud učinil kterýkoli členský stát, aby se Britové usadili," uvedl na twitteru.

7:17
Aktuálně.cz

Jaká nálada panuje ve Velké Británii po nekonečných jednáních o brexitu? Český sociolog žijící na ostrovech popisuje, že se z odchodu země z EU stalo jakési trauma. Více v textu reportéra Martina Nováka.

7:03

Nesledovali jste poslední vývoj ve Velké Británii? Nabízíme shrnutí:

 • Premiérka Theresa Mayová ve středu večer ustála hlasování o nedůvěře vládě v parlamentu, které iniciovala opozice. Britští poslanci v pondělí odmítli velkou většinou původní dohodu o brexitu, kterou Mayová s Bruselem vyjednala.
 • Jednání o tom, jak bude vypadat brexit, který má nastat již 29. března, se příliš nepohnula.
 • Mayová britské politiky vyzvala k jednotě a nadřazení národních zájmů. S lídry stran chce jednat o další podobě dohody o vystoupení země z EU.
 • Mayová má čas do pondělí, kdy musí Bruselu předložit plán B.
 • Stále hrozí neřízený, takzvaný tvrdý brexit. Tedy chaotické vystoupení Velké Británie z EU, kdy by ze dne na den přestala platit pravidla vztahů mezi Bruselem a ostrovním státem. Ve hře je i přesunutí brexitu na pozdější termín.
6:55
Aktuálně.cz

Dobré ráno, vážení čtenáři, i dnes pro vás budeme sledovat vývoj ve Spojeném království ohledně brexitu. Vítejte u on-line přenosu.

6:52
Aktuálně.cz

ČTVRTEK 17. 1. 2019

23:33
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, online přenos pro dnešek končí. Vývoj okolo brexitu a britské vnitropolitické situace budeme nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.

23:18

Premiérka Mayová v prohlášení, které přednesla před jedenáctou večer před svým sídlem v Downing street, znovu vyzvala britské politiky k společné diskusi o brexitu. Jmenovitě zmínila šéfa labouristů Jeremyho Corbyna. "Jsem zklamaná, že se zatím nezapojil, ale naše dveře zůstávají otevřené." Bezprostředně po hlasování o nedůvěře se Mayová setkala se zástupci Skotské národní strany, liberálních demokratů a velšské strany Plaid Cymru.

23:16
Twitter

Mayová nekončí, ale co bude s brexitem, nevíme. Takové ohlasy najdeme i na českém Twitteru. 

21:40
Twitter

Podívejte se na graf, který ukazuje, jak které strany hlasovaly ohledně dohody o brexitu a jak dnes, v případě vyslovení nedůvěry vládě. 

21:30

"Hra s ohněm začíná dnes večer. V sázce je budoucnost této země," komentoval situaci v britském parlamentu novinář Christopher Hope z deníku Daily Telegraph. Reagoval tak především na prohlášení Corbyna, že se s Mayovou nesejde, dokud nevyloučí možnost, že by Británii odešla z EU bez dohody. 

21:25
Česká republika

"Je naprosto neuvěřitelné, co všechno dokázala ustát. Snad se to ukáže být dobrou zprávou, která nás nakonec přivede k dohodě," napsala na Twitteru česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) na adresu Mayové.

21:12
Velká Británie

Mayová nyní jedná s westminsterským lídrem Skotské národní strany (SNP) Ianem Blackfordem.

21:00
Velká Británie

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval vládu, aby nejdřív vyloučila odchod z EU bez dohody a až poté začala jednat o úpravě dohody o brexitu.

Mluvčí Mayové současně podle agentury Reuters ale uvedl, že nemůže vyloučit možnost, že Británie z EU odejde bez dohody.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 15. 1. 2019 14:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama