Drony udeřily v Pákistánu, zabily i vůdce povstalců

ČTK ČTK
3. 1. 2013 8:19
Smrt muly Názira by mohla být dalším důvodem pro roztržku mezi USA a Pákistánem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: US Marine Corps

Péšávar - Při útocích amerických bezpilotních letadel přišlo v Pákistánu o život údajně 13 lidí.

Mezi mrtvými je i mula Názir, jeden z povstaleckých vůdců, který měl s pákistánskou armádou uzavřené příměří, napsala agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje z pákistánské zpravodajské služby a místní obyvatele.

Dva útoky se odehrály ráno na kmenových územích poblíž hranice s Afghánistánem. Názir byl údajně mezi devíti lidmi zabitými při prvním náletu v Jižním Vazíristánu.

Obyvatelé potvrdili, že slyšeli oznámení o mulově smrti z amplionů u mešit. Ještě ve čtvrtek se má podle muslimské tradice konat jeho pohřeb. Oficiálně zatím Názirova smrt ani počet obětí potvrzeny nebyly.

Terorista pro jedny, spojenec pro druhé

Názirova smrt by se mohla stát jablkem sváru mezi Washingtonem a Islámábádem. Tvrdí se, že Názir uzavřel dohodu o neútočení s pákistánskou armádou předtím, než vojáci zahájili operaci proti ozbrojencům v Jižním Vazíristánu v roce 2009.

Zatímco v očích Američanů byl Názir nepřítelem, neboť organizoval útoky proti americkým silám v Afghánistánu, pákistánská armáda na velitele, jako je on, pohlíží jako na klíčové hráče ve snaze udržet vnitřní mír, protože jejich ozbrojenci na pákistánské cíle neútočili.

Na Názira loni v listopadu zaútočil sebevražedný útočník, když mířil do kanceláře, kterou používal pro schůzky s místními obyvateli. Sedm lidí bylo při explozi zabito, Názir a více než desítka dalších utrpěli zranění.

Žádná skupina se k útoku nepřihlásila, ale podezření padlo na znepřátelené ozbrojené skupiny, které s Názirem soupeřily o moc v Jižním Vazíristánu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy