Drony udeřily v Pákistánu, zabily i vůdce povstalců

ČTK ČTK
3. 1. 2013 8:19
Smrt muly Názira by mohla být dalším důvodem pro roztržku mezi USA a Pákistánem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: US Marine Corps

Péšávar - Při útocích amerických bezpilotních letadel přišlo v Pákistánu o život údajně 13 lidí.

Mezi mrtvými je i mula Názir, jeden z povstaleckých vůdců, který měl s pákistánskou armádou uzavřené příměří, napsala agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje z pákistánské zpravodajské služby a místní obyvatele.

Dva útoky se odehrály ráno na kmenových územích poblíž hranice s Afghánistánem. Názir byl údajně mezi devíti lidmi zabitými při prvním náletu v Jižním Vazíristánu.

Obyvatelé potvrdili, že slyšeli oznámení o mulově smrti z amplionů u mešit. Ještě ve čtvrtek se má podle muslimské tradice konat jeho pohřeb. Oficiálně zatím Názirova smrt ani počet obětí potvrzeny nebyly.

Terorista pro jedny, spojenec pro druhé

Názirova smrt by se mohla stát jablkem sváru mezi Washingtonem a Islámábádem. Tvrdí se, že Názir uzavřel dohodu o neútočení s pákistánskou armádou předtím, než vojáci zahájili operaci proti ozbrojencům v Jižním Vazíristánu v roce 2009.

Zatímco v očích Američanů byl Názir nepřítelem, neboť organizoval útoky proti americkým silám v Afghánistánu, pákistánská armáda na velitele, jako je on, pohlíží jako na klíčové hráče ve snaze udržet vnitřní mír, protože jejich ozbrojenci na pákistánské cíle neútočili.

Na Názira loni v listopadu zaútočil sebevražedný útočník, když mířil do kanceláře, kterou používal pro schůzky s místními obyvateli. Sedm lidí bylo při explozi zabito, Názir a více než desítka dalších utrpěli zranění.

Žádná skupina se k útoku nepřihlásila, ale podezření padlo na znepřátelené ozbrojené skupiny, které s Názirem soupeřily o moc v Jižním Vazíristánu.

 

Právě se děje

Další zprávy