Hagel dostal v Senátu zelenou, je novým šéfem Pentagonu

ČTK ČTK
27. 2. 2013 8:38
Výběru nového ministra předcházely dlouhé obstrukce. Hagel vadil svým republikánům
Chuck Hagel.
Chuck Hagel. | Foto: Reuters

Washington - Po dlouhém vyjednávání a sporech schválil Senát amerického Kongresu Chucka Hagela do funkce ministra obrany USA. 

Šestašedesátiletý politik, jehož začátkem roku do funkce nominoval prezident Barack Obama, byl zvolen po přehlasování republikánské obstrukce a díky podpoře demokratů i části republikánských senátorů.

Hagela doporučil do funkce šéfa Pentagonu v polovině února branný výbor Senátu

Jenže skupina republikánů využila pravidla, které umožňuje členům horní komory Kongresu požadovat pro schválení prezidentova návrhu tři pětiny hlasů. Ve stočlenném Senátu je to 60 lidí, demokraté prezidenta Baracka Obamy tu však disponují pouze 53 hlasy.

V úterý se k nim ovšem přidala část politiků konkurenční strany, a Senát tak poměrem hlasů 71 ku 27 obstrukci přehlasoval a otevřel cestu ke konečnému hlasování. 

V něm Hagel dostal 58 hlasů, když se k demokratickým senátorům připojili čtyři republikáni. Jednačtyřicet senátorů se vyslovilo proti.

Republikáni Hagela dlouhodobě kritizovali za jeho přístup k Íránu a Izraeli. Hagel však část z nich získal na svou stranu slibem, že bude usilovat o to, aby Írán nezískal jadernou zbraň a aby si Izrael zachoval vojenský náskok v regionu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy