reklama
 
 

Brazilská policie je obviněna z nelegálního zabíjení

9. 12. 2009
Policisté zabili v Riu a Sao Paulu od roku 2003 jedenáct tisíc lidí

Rio de Janeiro - Policisté v brazilských městech Sao Paulo a Rio de Janeiro systematicky zabíjejí osoby podezřelé z trestných činů. Jejich zabití se pak snaží zamaskovat jako útok v sebeobraně.

Tvrdí to zpráva světové organizace Human Rights Watch zabývající se lidskými právy, která dva roky pozorovala chování policistů ve dvou největších městech Brazílie.

Organizace ve zprávě uvádí, že našla jasné důkazy popírající trvzení policistů, že podezřelí zemřeli během přestřelky, když odporovali policitům, kteří je chtěli zatknout. Zároveň s tím Human Rights Watch vyzývá Brazílii, aby policii prohlásila za odpovědnou za zabíjení lidí.

Policie prý lže a ničí důkazy

Podle výsledků vyšetřování má organizace věrohodné důkazy u jedenapadesáti případů, které jsou v rozporu se stanovisky policie. Ve třiatřiceti případech pak vlastní dokonce právní důkazy, které naprosto odporují oficiálním tvrzením v policejních hlášeních. A to včetně sedmnácti případů, kdy byli podle důkazů lidé zastřeleni z bezprostřední blízkosti.

Policie se podle zprávy často snaží za maskovat své zabíjení tím, že zničí důkazy z místa činu. Obdobným způsobem pak policisté postupují při odvozu těl obětí do nemocnice. Tam nemocničním zřízencům řeknou, že se dotyčný pokoušel policii při zásahu uniknout.

Organizace Human Rights Watch volá po vytvoření specializované skupiny, která by působila v rámci úřadu státní prokuratury. Taková skupina by měla policejní zásahy, kde je podezření ze spáchání trestného činu zabití, prošetřit a policisty předvést před soud. Zároveň s tím žádá policii, aby prokuratuře ohlásila podezření z vraždy okamžitě a nečekala měsíc tak, jak to dělala dosud.

Za šest let jedenáct tisíc mrtvých

I přesto, že brazilská ekonomika během posledních let sílí, v mnoha ulicích těch největších měst stále panuje strach z násilných činů, které bývají často spojeny s obchodem s drogami.

Policie ve státech Rio a Sao Paulo už zabila od roku 2003 více než jedenáct tisíc lidí, čímž se zařadila na přední příčky v žebříčku smrtelných policejních zásahů v zemích celého světa.

Jen během minulého roku zastřelili policisté ve státě Rio, v němž se nachází hlavní město země doslova prorostlé navzájem soupeřícími drogovými gangy, přes jedenáct set lidí. Podle policie byli tito lidé zastřeleni, když vzdorovali zatčení nebo se odmítali policii vzdát.

Podle zprávy Human Rights Watch jsou za údajné zneužití policejní moci zodpovědné přímo policejní úřady, které vůbec nelpí na tom, aby policisté za své činy nesli odpovědnost. Policisté v Riu a Sao Paulu jsou totiž jen zřídkakdy obžalováni a usvědčeni ze zabití člověka.

"V systém jsou místa, kde jsou policisté ve velmi chudých čtvrtích zcela mimo kontrolu. Je to systém tolerance, který zásadně spoléhá na policii kontrolující sama sebe, což ale nedělá," tvrdí zástupce ředitele organizace pro americký kontinent Daniel Wilkinson.

Podle něj by se měla brazilská vláda snažit situaci v řadách policie vyřešit ještě před tím, než vypuknou přípravy na fotbalové Mistrovství světa v roce 2014 a na olympijské hry, které se v zemi mají konat v roce 2016.

autor: hp | 9. 12. 2009

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama