Bolívii povládne dál obdivovatel Castra Evo Morales

ČTK ČTK
7. 12. 2009 0:06
Dosavadní bolívijský predent obhájil mandát ziskem 62 procent hlasů
Evo Morales při zpěvu bolivijské hymny
Evo Morales při zpěvu bolivijské hymny | Foto: Reuters

Sucre - Bolívii dál povládne dosavadní levicový prezident Evo Morales. Druhé čtyřleté funkční období si vydobyl snadno v nedělních volbách.

Podle průzkumů při odchodu z volebních místností dostal 62 až 63 procent hlasů. Pro jeho největšího soupeře Manfreda Reyese Villu údajně hlasovalo asi 24 procent voličů.

Moralesovo vítězství se všeobecně čekalo, protože za ním stojí chudá indiánská většina země. Čísla z průzkumů potvrzují odhady, že Morales překoná své skóre z předchozích prezidentských voleb, v nichž získal 53,7 procenta hlasů. Nadhodil navíc možnost, že se dá zvolit i potřetí.

Morales je první indiánský prezident země, kde přitom indiáni tvoří 60 procent obyvatelstva. Hlásá socialistickou cestu vývoje a jeho na místní poměry štědrá sociální politika, financovaná hlavně zestátněním základních sektorů energetiky a důlního průmyslu, mu zajišťuje podporu chudé většiny.

Staronový prezident byl původně pěstitelem koky a odborářským vůdcem. Vyznává se z obdivu ke kubánskému revolucionáři Fidelu Castrovi, vystupuje ostře protiamericky a mezi jeho spojence vedle Venezuely a Kuby patří také Írán.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy