reklama
 
 

Brazílie chce výrobou kondomů ochránit pralesy

9. 4. 2008 7:00
Nová továrna dá lidem práci a předejde kácení stromů

Brasília - Ačkoliv je Brazílie zásobárnou přírodního kaučuku, většina v zemi distribuovaných kondomů pochází z dovozu. To chce nyní vláda začít měnit. V pralesní provincii Acre postaví první státní továrnu, která bude brazilský trh antikoncepčními prostředky zásobovat.

Úřady tak hodlají nejen bojovat proti AIDS, ale také zajistit lidem v regionu práci, a tak je odradit od ilegální těžby dřeva kvůli prodeji či zemědělství.

Situace v Amazonii je v tomto směru katastrofální. Minulý rok bylo vykáceno nejméně 3235 čtverečních kilometrů pralesa, což je čtyřikrát více než ve stejném období před třemi lety. Podle některých propočtů se může prales do roku 2030 zmenšit o pětinu.

Největším nákupčím kondomů v zemi je sama vláda. Brazilci jsou známi svým liberálním postojem k sexu, a to zvláště během jarního karnevalu.

Vláda nakupuje v boji proti AIDS více než miliardu kondomů ročně, které pak zdarma rozdává. Tato politika se stává terčem kritiky církve, podle Říma totiž vede k promiskuitě.

Čtěte také: Papež je v Brazílii. Čeká ho tvrdý střet s realitou

Podle prohlášení ministerstva zdravotnictví bude továrna produkovat 100 milionů kondomů ročně a 550 rodinám v městečku Xapuri nedaleko hranic s Bolívií zajistí příjem 2,2 milion reálů (20,6 milionu korun).

Kaučuk se bude pěstovat v místní přírodní rezervaci Chico Mendes. Podle vlády půjde o jediné kondomy na světě vyráběné z tropické gumy. V Acre se nyní vyprodukuje 6,2 milionů tun latexu (syrového kaučuku) ročně. Nezískává se kácením stromů, ale nařezáváním kůry živých stromů, ze kterých pak odkapává. 

autor: gaz | 9. 4. 2008 7:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama