Brazílie chce výrobou kondomů ochránit pralesy

gaz
9. 4. 2008 7:00
Nová továrna dá lidem práci a předejde kácení stromů
Sbírání kaučuku
Sbírání kaučuku | Foto: Wikimedia Commons

Brasília - Ačkoliv je Brazílie zásobárnou přírodního kaučuku, většina v zemi distribuovaných kondomů pochází z dovozu. To chce nyní vláda začít měnit. V pralesní provincii Acre postaví první státní továrnu, která bude brazilský trh antikoncepčními prostředky zásobovat.

Úřady tak hodlají nejen bojovat proti AIDS, ale také zajistit lidem v regionu práci, a tak je odradit od ilegální těžby dřeva kvůli prodeji či zemědělství.

Situace v Amazonii je v tomto směru katastrofální. Minulý rok bylo vykáceno nejméně 3235 čtverečních kilometrů pralesa, což je čtyřikrát více než ve stejném období před třemi lety. Podle některých propočtů se může prales do roku 2030 zmenšit o pětinu.

Největším nákupčím kondomů v zemi je sama vláda. Brazilci jsou známi svým liberálním postojem k sexu, a to zvláště během jarního karnevalu.

Vláda nakupuje v boji proti AIDS více než miliardu kondomů ročně, které pak zdarma rozdává. Tato politika se stává terčem kritiky církve, podle Říma totiž vede k promiskuitě.

Čtěte také: Papež je v Brazílii. Čeká ho tvrdý střet s realitou

Podle prohlášení ministerstva zdravotnictví bude továrna produkovat 100 milionů kondomů ročně a 550 rodinám v městečku Xapuri nedaleko hranic s Bolívií zajistí příjem 2,2 milion reálů (20,6 milionu korun).

Kaučuk se bude pěstovat v místní přírodní rezervaci Chico Mendes. Podle vlády půjde o jediné kondomy na světě vyráběné z tropické gumy. V Acre se nyní vyprodukuje 6,2 milionů tun latexu (syrového kaučuku) ročně. Nezískává se kácením stromů, ale nařezáváním kůry živých stromů, ze kterých pak odkapává. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy