Bratislavské fiasko. Polovinu sdílených koloběžek lidé po pár dnech rozkradli

tok tok
3. 8. 2019 13:35
Obyvatelé Prahy už systém sdílených koloběžek dobře znají, na slovenském trhu je ale čerstvou novinkou. Prorazit se s ním snaží společnost Mint, která minulý týden rozmístila prvních padesát koloběžek po centru Bratislavy. Naráží zde ale na nečekaný problém. Jen za prvních pár dní po startu jich lidé v hlavním městě Slovenska stihli polovinu ukrást.
Krádež jedné z koloběžek Mint.
Krádež jedné z koloběžek Mint. | Foto: Mint Facebook

"Ano, stalo se, že se někteří z našich spoluobčanů rozhodli přisvojit si naše koloběžky," potvrdila firma v úterý na svém Facebooku. Krádež stroje přitom vůbec není snadná. Pokud se koloběžka neodemkne pomocí aplikace, je téměř nepoužitelná - kolečka jsou zablokovaná, nefunguje plyn ani brzda a při pohybu navíc vozítko vydává nepříjemný zvuk.

Pokud se přesto člověk rozhodne koloběžku ukrást, policie jej snadno najde. Každá má totiž vestavěný bezpečnostní systém, který pozná, kde se koloběžka právě nachází. 

I díky tomu se všechny stroje kromě jednoho podařilo po chvíli získat zpět a zloděje potrestat. "25 z nich bylo do několika hodin vráceno. Za tuto pozitivní statistiku vděčíme úzké spolupráci s policií," řekl televizi JOJ provozovatel firmy Štefan Jantík. Ani tato varování však zloděje neodradila. Firma na svých facebookových stránkách i nadále prosí veřejnost o spolupráci při pátrání po zlodějích koloběžek. 

Po Praze jezdí sdílené koloběžky společnosti Lime od loňského podzimu. Od svého zavedení vzbuzují rozporuplné reakce. Kritikům vadí například to, že na nich lidé často jezdí po chodníku, i když to česká legislativa zakazuje. Jezdci je také často odkládají na nevhodných místech, kde překáží chodcům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy