Australští hackeři se "nabourali" do sdílených koloběžek. Stroje urážejí kolemjdoucí

on ČTK on, ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2019 9:23
Vandalové v australském Brisbane změnili na tamních sdílených koloběžkách zvukové soubory. Vozítka tak nově pokřikují na lidi a uráží je.
Koloběžky Lime ve Washingtonu.
Koloběžky Lime ve Washingtonu. | Foto: Shutterstock

Hackeři si v australském Brisbane vybrali za cíl populární sdílené elektrokoloběžky od firmy Lime, které znají i obyvatelé Prahy. V jejich systému vyměnili zvukové soubory za vlastní. Vozítka tak namísto informování zákazníků o stavu jízdy pokřikují, že na nich nikdo nemá jezdit. Uživatele i urážely a po konci jízdy ještě volaly, aby zákazník nikam nechodil. O netradičním vandalství informoval web Brisbane Times

Jak si půjčit koloběžku od Lime?

Půjčování zelených koloběžek funguje podobně jako v případě známějších růžových kol společnosti Rekola. V aplikaci si zájemce na mapě najde nejbližší koloběžku a odemkne ji naskenováním QR kódu. Po ukončení výpůjčky by měl stroj odstavit poblíž krajnice tak, aby nikomu nepřekážel. Pak už jen stačí koloběžku znovu uzamknout. Částka za cestu se jezdci automaticky strhne z platební karty, kterou je potřeba předem do aplikace zadat. Lime si účtuje poplatek 25 korun za vyzvednutí koloběžky a pak dvě koruny za každou minutu výpůjčky. 

"Jsme si vědomi, že u osmi vozítek v Brisbane vandalové pozměnili hlasové soubory a ty původní nahradili nevhodnými a urážlivými," uvedl zástupce společnosti Nelson Savanh. Podle něj takový krok nebyl ani chytrý, ani zábavný. "Je zklamáním, že někdo využil příležitost aby si vystřelil z lidí takto ošklivým způsobem," dodal.

Není to poprvé, co se v Brisbane o koloběžkách Lime mluví. Kvůli softwarové chybě se jim v minulosti zamykalo přední kolo za jízdy. Několik lidí se tak zranilo, firma problém řešila aktualizací systému. Stejné problémy v Aucklandu vedly k dočasnému zákazu koloběžek.

Americký start-up Lime vznikl v Kalifornii v lednu 2017. Působil hlavně ve Spojených státech, nyní expanduje i do Evropy. Před Prahou firma svoji službu spustila například v Paříži, ve Vídni, v Berlíně či v Madridu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy