Australští hackeři se "nabourali" do sdílených koloběžek. Stroje urážejí kolemjdoucí

on ČTK on, ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2019 9:23
Vandalové v australském Brisbane změnili na tamních sdílených koloběžkách zvukové soubory. Vozítka tak nově pokřikují na lidi a uráží je.
Koloběžky Lime ve Washingtonu.
Koloběžky Lime ve Washingtonu. | Foto: Shutterstock

Hackeři si v australském Brisbane vybrali za cíl populární sdílené elektrokoloběžky od firmy Lime, které znají i obyvatelé Prahy. V jejich systému vyměnili zvukové soubory za vlastní. Vozítka tak namísto informování zákazníků o stavu jízdy pokřikují, že na nich nikdo nemá jezdit. Uživatele i urážely a po konci jízdy ještě volaly, aby zákazník nikam nechodil. O netradičním vandalství informoval web Brisbane Times

Jak si půjčit koloběžku od Lime?

Půjčování zelených koloběžek funguje podobně jako v případě známějších růžových kol společnosti Rekola. V aplikaci si zájemce na mapě najde nejbližší koloběžku a odemkne ji naskenováním QR kódu. Po ukončení výpůjčky by měl stroj odstavit poblíž krajnice tak, aby nikomu nepřekážel. Pak už jen stačí koloběžku znovu uzamknout. Částka za cestu se jezdci automaticky strhne z platební karty, kterou je potřeba předem do aplikace zadat. Lime si účtuje poplatek 25 korun za vyzvednutí koloběžky a pak dvě koruny za každou minutu výpůjčky. 

"Jsme si vědomi, že u osmi vozítek v Brisbane vandalové pozměnili hlasové soubory a ty původní nahradili nevhodnými a urážlivými," uvedl zástupce společnosti Nelson Savanh. Podle něj takový krok nebyl ani chytrý, ani zábavný. "Je zklamáním, že někdo využil příležitost aby si vystřelil z lidí takto ošklivým způsobem," dodal.

Není to poprvé, co se v Brisbane o koloběžkách Lime mluví. Kvůli softwarové chybě se jim v minulosti zamykalo přední kolo za jízdy. Několik lidí se tak zranilo, firma problém řešila aktualizací systému. Stejné problémy v Aucklandu vedly k dočasnému zákazu koloběžek.

Americký start-up Lime vznikl v Kalifornii v lednu 2017. Působil hlavně ve Spojených státech, nyní expanduje i do Evropy. Před Prahou firma svoji službu spustila například v Paříži, ve Vídni, v Berlíně či v Madridu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy