Bratislavské fiasko. Polovinu sdílených koloběžek lidé po pár dnech rozkradli

tok tok
3. 8. 2019 13:35
Obyvatelé Prahy už systém sdílených koloběžek dobře znají, na slovenském trhu je ale čerstvou novinkou. Prorazit se s ním snaží společnost Mint, která minulý týden rozmístila prvních padesát koloběžek po centru Bratislavy. Naráží zde ale na nečekaný problém. Jen za prvních pár dní po startu jich lidé v hlavním městě Slovenska stihli polovinu ukrást.
Krádež jedné z koloběžek Mint.
Krádež jedné z koloběžek Mint. | Foto: Mint Facebook

"Ano, stalo se, že se někteří z našich spoluobčanů rozhodli přisvojit si naše koloběžky," potvrdila firma v úterý na svém Facebooku. Krádež stroje přitom vůbec není snadná. Pokud se koloběžka neodemkne pomocí aplikace, je téměř nepoužitelná - kolečka jsou zablokovaná, nefunguje plyn ani brzda a při pohybu navíc vozítko vydává nepříjemný zvuk.

Pokud se přesto člověk rozhodne koloběžku ukrást, policie jej snadno najde. Každá má totiž vestavěný bezpečnostní systém, který pozná, kde se koloběžka právě nachází. 

I díky tomu se všechny stroje kromě jednoho podařilo po chvíli získat zpět a zloděje potrestat. "25 z nich bylo do několika hodin vráceno. Za tuto pozitivní statistiku vděčíme úzké spolupráci s policií," řekl televizi JOJ provozovatel firmy Štefan Jantík. Ani tato varování však zloděje neodradila. Firma na svých facebookových stránkách i nadále prosí veřejnost o spolupráci při pátrání po zlodějích koloběžek. 

Po Praze jezdí sdílené koloběžky společnosti Lime od loňského podzimu. Od svého zavedení vzbuzují rozporuplné reakce. Kritikům vadí například to, že na nich lidé často jezdí po chodníku, i když to česká legislativa zakazuje. Jezdci je také často odkládají na nevhodných místech, kde překáží chodcům.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy