Houston - Britská společnost BP začala s tlakovým testem nového krytu, který má zastavit únik ropy z havarovaného podmořského vrtu do Mexického zálivu. Odloženou zkoušku povolily americké úřady až po dni intenzivního rozhodování, na kterém se podílel i prezident USA Barack Obama.
Úřady povolily test poté, co se ujistily, že by nemělo dojít ke zhoršení úniku ropy do moře. Uvedl to bývalý admirál americké pohraniční stráže Thad Allen, který záchranné operace sleduje.
Kent Wells z vedení společnosti BP oznámil, že podmořské roboty začaly s uzavíráním tří ventilů, které by měly úplně zastavit proudění ropy.
Chystaná zkouška, která byla o 24 hodin odložena, má ověřit, zda je možné nově nasazený kryt na poškozeném vrtu utěsnit a odčerpávat tak veškerou unikající surovinu. Dosavadní neutěsněnou technologií se to daří pouze zčásti.
Až 48 hodin dlouhý test spočívá v měření tlaku v krytu. Pokud si udrží vysoké hodnoty, bude to důkaz, že je ropa odsávána a už neuniká.
Úřady váhaly s povolením , protože se vyskytly obavy, aby nedošlo k poškození ropného vedení uvnitř vrtu. Není totiž jasné, zda výbuch během dubnové havárie plošiny Deepwater Horizon nepoškodil potrubí ve vrtu. Ropa by tak během tlakové zkoušky mohla prorazit jiný otvor a z něho opět volně proudit do moře.
"Proud vždy využije cestu nejmenšího odporu," řekl Nansen Saleri, někdejší člen vedení ropné společnosti Saudi Aramco.
Nové zařízení na poškozeném vrtu má mít průtokovou kapacitu 12,7 milionu litrů denně, zatímco to dosavadní mělo 4,4 milionu litrů. Do moře podle horní hranice vládních odhadů denně vytéká 9,5 milionu litrů suroviny.
Definitivně bude ekologická zkáza zažehnána až po zprovoznění odlehčovacích vrtů. Ty se pod mořským dnem napojí na poškozený vrt a umožní jeho zabetonování. První z těchto šachet nyní zbývá 58 metrů k protnutí poškozeného vrtu v hloubce 3960 metrů pod dnem Mexického zálivu. Podle odhadů britské firmy by tento vrt mohl být hotov na konci července.
BP zatím používá dosavadní, neutěsněnou technologii, kterou se daří jímat ropu pouze zčásti.
Ropa uniká do moře od 20. dubna, kdy došlo k explozi na těžební plošině Deepwater Horizon. Havárie již zasáhla všechny americké státy na pobřeží Mexického zálivu.