Bouře v Tichomoří zabila desítky lidí, tisíce přišly o domov

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2015 15:25
Tropická bouře zasáhla tichomořské souostroví Vanuatu. Pomoc komplikuje uzavřené letiště.
Škody po tropické bouři Pam.
Škody po tropické bouři Pam. | Foto: Reuters

Port Vila - Desítky mrtvých si zřejmě vyžádala tropická bouře Pam, která v pátek zasáhla tichomořské souostroví Vanuatu. Vichr tam dosahoval rychlosti až 270 kilometrů v hodině a údajně šlo o jednu z nejničivějších bouří v Tichomoří. Rozsáhlé škody bouře způsobila v hlavním městě Port Vila, kde zůstaly bez střechy nad hlavou tisíce lidí.

Rozsáhlou pomocnou operaci chystá OSN a připravenost poskytnout Vanuatu jakoukoli pomoc oznámila také Austrálie. Rychlou reakci na zahraniční pomoc ostrovnímu Vanuatu ale bezpochyby zkomplikuje uzavřené letiště.

Už druhou noc se připravují strávit v nouzových přístřešcích obyvatelé hlavního města, které je podle informací přeživších očitých svědků po řádění živlu takřka zcela zničeno.

Bylo to, jako kdyby v centru města vybouchla bomba

"Procházela jsem ulicemi hlavního města, je to obraz absolutní zkázy," řekla agentuře DPA pracovnice humanitární organizace World Vision Chloe Morrisonová. "Bouři odolaly jen ty nejpevnější betonové stavby - a těch tu není mnoho," dodala. Bez střechy nad hlavou se podle ní ocitlo nejméně 10 tisíc z celkových 44 tisíc obyvatel Port Vily.

"Měla jsem pocit, že nastal konec světa," citovala agentura Reuters mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) Alice Clementsové. "Bylo to, jako kdyby v centru města vybuchla bomba. "Nemáme vodu, nemáme elektřinu".

Národní středisko pro zvládání katastrof podle místního šéfa pobočky organizace Save the Children Toma Skirrowa zatím potvrdilo osm mrtvých a 20 zraněných. Očekává se ale, že tyto počty výrazně vzrostou.

V provincii Penama na severovýchodě Vanuatu zahynulo podle nepotvrzených zpráv 44 lidí, sdělil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) v pátečním prohlášení. Celé vesnice prý zde byly srovnány se zemí.

Vzduchem létaly střechy i sloupy elektrického vedení

Zprávy z oblasti je složité ověřit, protože vláda Vanuatu prý ztratila kontakt s částí severních provincií. Většina útržkovitých informací pochází ze sociálních sítí.

"Bylo to hrozivě hlasité, připomínalo to zvuk nárazů vln oceánu na pobřeží," popsala řádění cyklonu Morrisonová, která dopad bouře přežila v jedné betonové budově. "Před můj dům dopadla střecha, která letěla vzduchem nejméně 50 metrů."

V hlavním městě Port Vila vítr strhával střechy domů, porážel stromy a sloupy elektrického vedení. Metropole podle místních obyvatel stále zůstává bez dodávek pitné vody a elektřiny, i když bouře se již vzdaluje a vichr utichá.

Foto: Reuters

S dvaceti pracovníky z organizace World Vision v hlavním městě je prý v kontaktu, dalších 80 ale působí na odlehlých ostrovech. "Těžko si vůbec dokážeme představit, jak to tam vypadá," řekla Morrisonová. Ostrovy jsou podle ní odříznuty od světa, žádné spojení s nimi není možné. "Myslím, že žádný z více než 80 ostrovů nezůstal ušetřen. Potrvá to řadu dnů, než budeme znát rozsah zkázy nebo počet obětí."

Vanuatské úřady vyhlásily nejvyšší - červený - stupeň varování poté, co cyklon změnil směr a stočil se k obydleným oblastem. Obyvatelé dostali doporučení, aby vyhledali útočiště v evakuačních střediscích.

Bouře řádila i na dalších ostrovech

Před příchodem na Vanuatu způsobila bouře velké materiální škody na dalších tichomořských ostrovech, včetně Kiribati a Šalamounových ostrovů. Tam živel poškodil řadu budov a zaplavil pole s úrodou.

"V tomto okamžiku máme obavy z velmi vysokého počtu mrtvých, a také z obrovského rozsahu zkázy," řekl regionální šéf UNOCHA Sune Gudnitz z nedalekého Fidži, jež se rovněž připravuje na úder bouře Pam. V neděli a v pondělí jsou dopady bouře očekávány také na Novém Zélandu, kolem jehož severní části by měl cyklon rovněž projít.

Souostroví Vanuatu tvoří přes 80 ostrovů, na kterých žije asi 267 tisíc lidí. Zhruba 44 tisíc z nich obývá metropoli Port Vila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy