Filipíny postihly povodně, z domovů uprchly tisíce lidí

ČTK ČTK
29. 12. 2014 8:15
Zatím z jižních Filipín nejsou hlášeny oběti. Záplavy v některých oblastech dosahují až do výšky půldruhého metru.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Manila - Tisíce lidí uprchly z domovů na jižních Filipínách kvůli tropické bouři, která do této oblasti přinesla silný vítr, prudké deště a záplavy.

Bouře, které na Filipínách říkají Seniang, zasáhla pevninu dnes ráno před rozbřeskem. "Déšť bez přestávky pokračuje už tři dny a je velmi silný," řekl agentuře AFP guvernér Johnny Pimentel. Zatím podle jeho slov nejsou hlášeny žádné oběti, ale počet evakuovaných jen během dneška dosáhne asi 10 000.

Záplavy v některých oblastech dosahují až do výšky půldruhého metru a záchranáři na nafukovacích člunech evakuují obyvatele, které v domech uvěznila voda.

Bouře, jež se přesouvá rychlostí 11 kilometrů za hodinu, má během následujících dvou dní přejít přes centrální část Filipín.

Filipíny každý rok zasáhne asi 20 bouří, z nichž mnohé se neobejdou bez obětí na životech. V prosinci zasáhl centrální část země tajfun Hagupit, který si vyžádal nejméně 18 obětí. V loňském roce Filipíny zpustošil supertajfun Haiyan, který si vyžádal 7350 mrtvých nebo pohřešovaných.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy