Zkáza obrazem: Tak bouře pustošila ostrovy v Tichomoří

Zkáza obrazem: Tak bouře pustošila ostrovy v Tichomoří
Desítky mrtvých si zřejmě vyžádala tropická bouře Pam.
Bouře v pátek zasáhla tichomořské souostroví Vanuatu.
Celé vesnice prý zde byly srovnány se zemí.
Vichr zde dosahoval rychlosti 270 kilometrů za hodinu.
Foto: Reuters
ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 3. 2015 16:41
Desítky mrtvých si zřejmě vyžádala tropická bouře Pam, která v pátek zasáhla tichomořské souostroví Vanuatu.

Port Vila - Desítky mrtvých si zřejmě vyžádala tropická bouře Pam, která v pátek zasáhla tichomořské souostroví Vanuatu. Vichr zde dosahoval rychlosti 270 kilometrů za hodinu.

V hlavním městě Port Vila vítr strhával střechy domů, porážel stromy a sloupy elektrického vedení. Metropole podle místních obyvatel stále zůstává bez dodávek pitné vody a elektřiny, i když bouře se již vzdaluje a vichr utichá.

"Procházela jsem ulicemi (hlavního města), je to obraz absolutní zkázy. Bouři odolaly jen ty nejpevnější betonové stavby - a těch tu není mnoho," popsala agentuře DPA pracovnice humanitární organizace World Vision Chloe Morrisonová, která dopad bouře přežila v jedné betonové budově.

Bez střechy nad hlavou se podle ní ocitlo nejméně 10 tisíc z celkových 44 tisíc obyvatel Port Vily.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy