Hurikán Arthur zasáhl americké pobřeží

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 7. 2014 13:19
Původně tropická bouře Arthur zesílila v první atlantský hurikán letošní sezony.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Miami - Hurikán Arthur ve čtvrtek v noci místního času (dnes v 05:15 SELČ) zasáhl americké pobřeží mezi Cape Lookout a Beaufortem v Severní Karolíně. Oznámilo to Národní středisko pro hurikány (NHC) v americkém Miami.

Na východním pobřeží zůstalo bez elektrického proudu asi 22 000 domácností. Zprávy o zraněných nebo rozsáhlejších škodách zatím k dispozici nejsou.

Hurikán s obavami očekávaly miliony Američanů. Původně tropická bouře Arthur během předchozího dne zesílila v první atlantský hurikán letošní sezony.

Na cestě k turisty vyhledávaným plážím na jihovýchodě USA rychlost vichru v poryvech stoupla ze 120 na 160 kilometrů v hodině. Arthur tak "povýšil" z prvního na druhý stupeň pětistupňové škály pro sílu hurikánů.

"Nebuďte hlupáci. Připravte se," apeloval na spoluobčany guvernér Severní Karolíny Pat McCrory.

Úřady také nařídily evakuaci ostrovů Hatteras a Ocracoke, kam se na prodloužený víkend sjelo na 200 000 lidí. Celkem se na plážích Severní a Jižní Karolíny během oslav Dne nezávislosti (který připadá na dnešek) počítalo s půlmilionem turistů.

V pátek by měl hurikán být na úrovni státu Massachusetts, v sobotu pak západně od kanadského Nového Skotska.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy