Hurikán Nate při postupu do vnitrozemí na jihovýchodě USA zeslábl na tropickou bouři

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 10. 2017 22:14
V amerických státech Louisiana, Mississippi, Alabama a v některých částech Floridy platí kvůli hurikánu Nate, který zeslábl na tropickou bouři, stav nouze. V minulých dnech zasáhl hurikán Nate Střední Ameriku, kde zabil nejméně 28 lidí. Ministerstvo zahraničí ČR doporučuje českým občanům, aby zvážili cestu na jihovýchod USA.
Škody, které zanechal hurikán Nate ve středoamerické Kostarice.
Škody, které zanechal hurikán Nate ve středoamerické Kostarice. | Foto: Reuters

New Orleans - Hurikán Nate při postupu do vnitrozemí Spojených států zeslábl na tropickou bouři, informovala s odkazem na americké Národní středisko pro hurikány agentura AP. Dnes ráno SELČ živel zasáhl pobřeží amerického státu Mississippi nedaleko města Biloxi, Tuto oblast postihl hurikán poprvé od řádění hurikánu Katrina v roce 2005. Zatím nejsou hlášeni žádní zranění.

Vítr dosahuje rychlosti až 110 kilometrů v hodině a meteorologové předpovídají, že v nejbližších dnech se posune směrem na severovýchod. Na pobřeží státu Mississippi v důsledku hurikánu silnice zaplavila voda, domácnosti a firmy zůstaly bez dodávek elektrické energie. O škodách, jaké živel napáchal, zatím nejsou žádné informace. V jednu chvíli se střed hurikánu přehnal nad leteckou základnou, kde jsou zaparkována pozorovací letadla amerického Národního střediska pro hurikány.

Agentura AP uvádí, že Nate nemá takovou sílu jako tři předchozí hurikány nynější sezony a lidé se jím prý necítí ohroženi.

"Když přišla Katrina, odešli jsme, ale tentokrát tu vydržíme," řekl Ed Nodhturft z městečka Ocean Springs. U něho doma se koná nečekaná rodinná sešlost, protože jeho příbuzní, kteří byli ubytováni v jednom turistickém resortu v Biloxi, se museli evakuovat.

Kolem města New Orleans se Nate přehnal z východu a díky vysoké rychlosti větru nestačilo ve městě napršet příliš vody. New Orleans se přitom potýká s problémy s odčerpávacím systémem. Ve městě proslaveném bujarými oslavami byl večer vyhlášen zákaz vycházení, nicméně asi po hodině byl opět zrušen. I tak ale byl v centru města oproti jiným sobotním večerům poměrně klid.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že se z bouře stane hurikán druhého stupně.  

Prezident USA Donald Trump vyhlásil ve státě Louisiana stav nouze. Podle serveru The Guardian povolala Louisiana do služby asi 1 300 vojáků.

Stav nouze byl nařízen také v Mississippi, Alabamě a ve dvaceti okresech Floridy.

Od jihovýchodní Louisiany až na hranici mezi Alabamou a Floridou platí varování před přívalovými vlnami.

Na některých místech se počítá s až třímetrovými vlnami a záplavami. 

Floridský guvernér Rick Scott se obává vzniku tornád. Guvernérka Alabamy Kay Iveyová zase na Twitteru vyzvala k obezřetnosti a připravenosti před příchodem hurikánu. 

Stav nouze se vztahuje i na největší město Louisiany New Orleans, které v roce 2005 zdevastoval hurikán Katrina. Od sobotního večera od 18:00 místního času (01:00 SELČ) začne platit i zákaz vycházení.

Do New Orleans by se měl hurikán dostat v noci tamního času.

"Už jsme si tímhle prošli mnohokrát, není důvod k panice," uklidnil obyvatele města starosta Mitch Landrieu. Varoval ale, že živelná pohroma může způsobit výpadek elektřiny. 

Na přírodní živel zareagovalo na svém webu i české ministerstvo zahraničí.

V prohlášení doporučuje českým občanům, aby zvážili cesty na pobřeží Louisiany, Mississippi, Alabamy a severozápadní části státu Florida.

V doporučení také radí občanům, kteří pobývají v hurikánem zasažených oblastech, aby sledovali zprávy na webových stránkách National Huricane Center.

Nate už se vyřádil na Střední Americe

V minulých dnech bouře Nate zasáhla Střední Ameriku, kde zabila podle agentury Reuters nejméně 28 lidí.

Místní záchranáři stále pátrají po několika desítkách lidí. Živel ve středoamerickém regionu celkem ohrozil na 20 000 lidí.

Podle serveru BBC hlásí mrtvé Nikaragua, Kostarika, Honduras a Salvador. 

Nate způsobil ve Střední Americe záplavy a sesuvy půdy. Strhnul mosty, zablokoval řadu silnic a poničil domy.

Nate je po Harveym a Irmě letos třetím hurikánem, který v uplynulých šesti týdnech zasáhl pevninu USA.

Harvey udeřil 25. srpna na pobřeží Texasu, Irma 10. září na Floridě. Ve stejný den zdevastoval Portoriko - americké území, které leží mimo pevninu USA, hurikán Maria.

Portoriko je pod vodou. Lidé natočili řádění hurikánu Maria | Video: facebook/keila.l.cruz, instagram/zacgooch, twitter/DJSantiagoF, twitter/anitasoprano
 

Právě se děje

Další zprávy