Překvapivé a působivé. V bezprostřední blízkosti Putina se odehrává nečekaná bouře

bb bb
14. 5. 2024 9:32
Vladimir Putin nečekaně zasáhl do osudu svých dvou nejbližších a nejvěrnějších spolupracovníků. Z ministra obrany Sergeje Šojgua učinil v době ruské agrese na Ukrajině tajemníka mocné prezidentovy bezpečnostní rady. Tím ale odsunul z této pozice Nikolaje Patruševa. Ten se nakonec stane Putinovým poradcem a bude dohlížet na výrobu lodí.
Kdo je Nikolaj Patrušev? Nenávidí Západ a měl dát otrávit agenta Litviněnka. | Video: Reuters

Škatulata na nejvlivnějších pozicích v Kremlu překvapily bývalého důstojníka britské zpravodajské služby (MI6) Christophera Steelea: "Je jasné, že byl Putin nedávno znovu inaugurován na ruského prezidenta a v tu chvíli byste očekávali možná nějaké změny ve vedení. Ale ne tyto dvě a ne takto vzájemně propojené," řekl agentuře Associated Press Steele.

Dosud byl Patrušev považován za jednoho z největších Putinových jestřábů a šedou eminenci Kremlu, a to i s ohledem na probíhající invazi na Ukrajinu. "Šojgu a Patrušev, dva ze čtyř nejvýše postavených lidí v zemi, byli přemístěni ve stejnou dobu bez jakéhokoli předchozího varování, v době, kdy na severní Ukrajině probíhá ruská ofenziva, tak to mi přijde opravdu dost působivé a překvapivé. Uvidíme v příštích dnech, jak to dopadne," dodal Steele.

V úterý pak Putin jmenoval Patruševa svým poradcem. Bude dohlížet na stavbu lodí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že se jedná o strategický a komplexní průmysl. "Velkou roli zde budou hrát obrovské zkušenosti Nikolaje Platonoviče," dodal podle agentury Interfax.

O Patruševovi se v minulosti uvažovalo jako o Putinově nástupci, zejména v případě krize či palácového převratu, píše autor názorového článku v ukrajinském deníku Kyiv Post. 

Podle něj by Patruševovo odsunutí na vedlejší kolej bylo účinným způsobem, jak neutralizovat potenciálního Putinova vyzyvatele a zároveň umírnit extrémně agresivní frakci Kremlu, která neustále prosazuje vyostření konfliktu s USA a Západem. 

Patrušev byl pro Putina velmi blízkým spojencem. Podle zdrojů agentury Bloomberg byl jedním ze čtyř Rusů, kteří dopředu věděli o datu a způsobu zahájení invaze na Ukrajinu v roce 2022. O Patruševovi hovořili znalci ruské politiky jako o muži, kterému Putin naslouchal a nejvíc mu důvěřoval. Nebylo divu, znají se dlouho. Od poloviny sedmdesátých let oba pracovali v oddělení sovětské tajné policie KGB v Leningradě, v budově známé jako Velký dům.

V interview publikovaném týdeníkem Argumenty a fakty krátce po zahájení plnohodnotné invaze Patrušev prohlásil: "Všechny cíle vytyčené prezidentem Putinem budou splněny. Historická pravda je na naší straně." 

V obsáhlém rozhovoru Patrušev dostál své pověsti jestřába, který nenávidí Západ a vidí v něm jen nepřítele. "Styl Anglosasů se po staletí nezměnil. A tak dnes dál diktují světu své podmínky a pošlapávají práva suverénních států. Zakrývají své činy slovy o boji za lidská práva, svobodu a demokracii, ve skutečnosti uplatňují doktrínu zlaté miliardy, podle níž v tomto světě může vzkvétat jen omezený počet lidí. Osudem ostatních je ohýbat záda," tvrdil hned v první odpovědi.

"Američané se přes své nohsledy v Kyjevě snaží ponížit Rusko. Cynicky využívají Ukrajinu k tomu, aby rozdělili v podstatě jeden národ," zněla jedna z jeho odpovědí v tomto interview. Teorií, že Rusové a Ukrajinci jsou uměle rozdělený národ a že ukrajinští nacionalisté utlačují ruskojazyčné obyvatelstvo, Putin v projevu před invazí kromě jiného zdůvodňoval vpád do země.

Britští vyšetřovatelé také před lety dospěli k názoru, že Patrušev osobně nařídil v roce 2006 otravu bývalého pracovníka ruské vojenské rozvědky Alexandra Litviněnka, kterému dva Rusové v londýnském hotelu dali do čaje jed polonium.

Litviněnko ze země uprchl a obviňoval Vladimira Putina a právě Nikolaje Patruševa z přípravy teroristických útoků na obytné budovy v Moskvě a Volgodoňsku v roce 1999, při kterých zemřelo přes 300 lidí. Moskva je připsala čečenským povstalcům, čímž pak zdůvodnila invazi do Čečenska. Podle Litviněnka dal rozkaz k provedení těchto výbuchů Patrušev.

Redaktor se Šojgua zeptal, zda Rusko vyhraje. Za reakci ho Putin asi nepochválí. (Celý článek s videem zde)

Sergej Šojgu se před kamerami ocitl v rozpacích, otázka reportéra ho zaskočila. | Video: Rossija 1, Twitter/Anton Gerashchenko
 

Právě se děje

Další zprávy