Redaktor se Šojgua zeptal, zda Rusko vyhraje. Za reakci ho Putin asi nepochválí

pru pru
14. 9. 2023 15:42
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vychvaloval ve středečním rozhovoru pro kremelskou televizi Rossija 1 schopnosti ruské armády. Následná otázka reportéra, který se zajímal, zda tedy Moskva zvítězí, politika ale viditelně znejistěla. Náhle se odmlčel a několik vteřin váhal se svou odpovědí.
Šojgu svou reakcí asi Kreml nepotěší. Srovnání s jeho vyjádřením krátce po začátku invaze bije do očí. | Video: Rossija 1, Twitter/Anton Gerashchenko

Šojgu v reportáži nejprve popisoval, jak se ruští vojáci nyní aktivně podílejí na obraně zásadních oblastí na ukrajinské frontě. "Spolehlivě bráníme to, co je právě teď potřeba a kde se ukrajinské ozbrojené síly snaží proniknout. Ale hlavním úkolem je vyřadit jejich techniku," prohlásil ministr. "A zvítězíme?" pokračoval bez váhání reportér. Šojgu v ten moment "zamrznul", pokrčil rameny a chvíli nic neříkal. "Nemáme jinou možnost," dodal po pár vteřinách a s reportérem v tu chvíli rozhovor ukončili. 

Na ministrova slova ve čtvrtek upozornily ukrajinské a ruské kanály na sociálních sítích. "Šojgu si již není jistý vítězstvím. Za rok a půl války se jeho rétorika změnila z ‚nadvládu jsme získali‘ na ‚přežili jsme léto, držíme obranu‘," komentoval na Twitteru poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko a jeho nynější rozhovor srovnal s projevem z konce loňského března, čili jen měsíc po zahájení invaze.

Tehdy Šojgu na zasedání ruského ministerstva obrany sebevědomě uváděl, jak Moskva splnila hlavní úkoly první fáze takzvané speciální vojenské operace, jak Kreml svou invazi na Ukrajinu oficiálně nazývá. "Bojový potenciál ukrajinských ozbrojených sil výrazně klesl, dosáhli jsme letecké převahy a ukrajinské letectvo a protiletadlové systémy byly téměř zničeny," uvedl před časem ministr.

Ukrajinské síly nyní pokračují v protiofenzivních operacích poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti na jihovýchodě země. Na druhé straně ruské síly pokračují v útočných operacích východně od Charkova, podél linie Kupjansk - Svatove - Kreminna, kde do konce srpna dokázaly získat několikakilometrové území.

Podle předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Marka Milleyho má ukrajinská armáda na svoji protiofenzivu 30 až 45 dní, než se počasí začne zhoršovat a začne bránit dalším operacím. Ukrajinci podle něj postupují pomaleji, než se očekávalo, ale "těžké boje pokračují".

Fiasko nejlepšího ruského tanku. Video ukazuje, co s ním provedly tři levné drony (13. 9. 2023)

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Defence of Ukraine
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy