Bouchne to. Říkali to v mešitě, líčil školák 10.září

bh
11. 9. 2007 12:17
Německá policie prý zanedbala horkou stopu

Kolín nad Rýnem - Zítra narazí letadlo do vysoké budovy a hodně lidí umře. Těmito slovy uvítal svou učitelku v porúrské školce pětiletý chlapeček arabského původu. Bylo 10. září 2001.

Když se udivená učitelka zeptala, jestli se díval na nějaký film v televizi, zakroutil malý školák hlavou. Ne, říkali si to včera v mešitě.

Až neuvěřitelný příběh horké stopy vedoucí k iniciátorům teroristického útoku na USA vylíčila ve své reportáži německá televize WDR 2.

Podle reportérů učitelka zalarmovala policii hned druhý den odpoledne, když viděla v televizi, co se v New Yorku děje, a vše si spojila. "Pozoruhodné je, že horkou stopou se kriminalisté začali zabývat až o rok později," řekla reportérka Maria Sand-Kubowová.

Vizitky v Attově bytě

Učitelka byla vyslechnuta až o rok později, školákův otec pak předloni. Podle WDR byla ale minimálně nepřímo napojen na hamburskou buňku kolem Muhammada Atty. Svědčí o tom tři vizitky, které se v Attově bytě našly.

Sledování otce školáka, který líčil den předem hrůzy teroristického útoku na USA, ale kriminalisty pravděpodobně dovedlo na stopu jiného radikála, který plánoval útoky proti židovským centrům v Düsseldorfu a Berlíně.

Byl jím vůdce porúrské odbočky organizace at-Tauhíd (Jednota) Abú Dhás.

Výpověď pětiletého školáka by katastrofu 11. září neodvrátila. Podle německého deníku Die Welt je ale čím dál zřejmější, že komunikace mezi jednotlivými radikálními islamisty v Německu fungovala lépe, než se dosud předpokládalo.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy