Útočník 11.září promluvil po šesti letech ze záznamu

Martin Novák Martin Novák
11. 9. 2007 12:06
Afghánský ministr: U nás Usáma není
Afgánská policie hlídkuje v Kábulu. Podle ministra zahraničí Afghánistánu se Usámy bin Ládin skrývá v jiné zemi.
Afgánská policie hlídkuje v Kábulu. Podle ministra zahraničí Afghánistánu se Usámy bin Ládin skrývá v jiné zemi. | Foto: Reuters

Kábul - Šest let po útocích 11.září, k nimž se přihlásila Al-Káida, zveřejnil podle televize CNN její vůdce Usáma bin Ládin  nový videozáznam.

Vzdává na něm hold útočníkům 11.září. Video uveřejnila islamistická vebová stránka aš-Šaháb. 

Ze záznamu promlouvá i Valíd Šihrí. Jeden z devatenácti atentátníků, kteří zaútočili před šesti lety na USA. Šehrí byl v letounu American Airlines, který narazil do severní věže Světového obchodního centra v New Yorku.

"Obklíčíme vás ze všech stran. Zepředu, zezadu, zprava i zleva.(...) Co se týká naší budocnosti, ta není v tomto světě," říká na videu Šihrí, který pochází stejně jako většina útočníků ze Saúdské Arábie.

První výzva: přijměte islám

První videoposelství po více než třech letech zveřejnil Bin Ládin v pátek. Vyzval v něm Američany, aby přijali islám.

Afghánský ministr zahraničí Rangín Spanta dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters vyloučil, že se vůdce Al-Káidy skrývá a nahrává svá poselství v Afghánistánu.

"Informace, které máme z místa od našich informátorů a také zprávy o pohybu lidí z Al-Káidy jasně hovoří o tom, že není v Afghánistánu," řekl ministr.

Podle něj by Bin Ládin něco takového ani neriskoval, protože mezi Afghánci není oblíbený a řada z nich nezapomněla na diktátorský režim Talibanu, který saúdský terorista pomáhal v zemi v devadesátých letech nainstalovat.

Kde je? V Tora Bora?

Podle zpravodajských služeb se před šesti let v den atentátů nacházel ve své rezidenci v Kandaháru, kde byl hostem šéfa Talibanu a hlavy tehdejšího vládnoucího režimu v Afghánistánu Muhammada Umara.

Po začátku amerického bombardování Afghánistánu 7.října 2001 se údajně přesunul za hranici s Pákistánem. Konkrétně do jeskynního komplexu Tora Bora, který vybudovali v osmdesátých letech povstalci, bojující v Afghánistánu proti sovětské okupační armádě.

Přestože americké jednotky ve spolupráci s afghánskými spojenci obklíčili Toru Boru, Usámovi se podařilo uprchnout do Pákistánu. Tak to alespoň tvrdí americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Podle ní se nachází stále někde na hornatém a těžké vojenské technice těžko přístupném afghánsko-pákistánském pomezí.

Podle Američanů se Usáma skrývá v části Pákistánu u hranic, nazývané Vazíristán. Ovládají ji místní kmeny, které se těší značné autonomii na centrální moci v Islámábádu, a vláda zde nemá příliš velký vliv.

Jiné zprávy z různých zdrojů o tom, že Bin Ládin prchl do Kašmíru, Jemenu nebo dokonce Somálska, se nepotvrdily.

Pákistánská média ale uvádějí, že videokazety a audiokazety s náhrávkami projevů Usámy bin Ládina předávají televizím a rádiím kurýři Al-Káidy na smluvených místech v pákistánské metropoli Islámábádu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy