Útočník 11.září promluvil po šesti letech ze záznamu

Martin Novák Martin Novák
11. 9. 2007 12:06
Afghánský ministr: U nás Usáma není
Afgánská policie hlídkuje v Kábulu. Podle ministra zahraničí Afghánistánu se Usámy bin Ládin skrývá v jiné zemi.
Afgánská policie hlídkuje v Kábulu. Podle ministra zahraničí Afghánistánu se Usámy bin Ládin skrývá v jiné zemi. | Foto: Reuters

Kábul - Šest let po útocích 11.září, k nimž se přihlásila Al-Káida, zveřejnil podle televize CNN její vůdce Usáma bin Ládin  nový videozáznam.

Vzdává na něm hold útočníkům 11.září. Video uveřejnila islamistická vebová stránka aš-Šaháb. 

Ze záznamu promlouvá i Valíd Šihrí. Jeden z devatenácti atentátníků, kteří zaútočili před šesti lety na USA. Šehrí byl v letounu American Airlines, který narazil do severní věže Světového obchodního centra v New Yorku.

"Obklíčíme vás ze všech stran. Zepředu, zezadu, zprava i zleva.(...) Co se týká naší budocnosti, ta není v tomto světě," říká na videu Šihrí, který pochází stejně jako většina útočníků ze Saúdské Arábie.

První výzva: přijměte islám

Připomeňte si
Autor fotografie: Aktuálně.cz

První videoposelství po více než třech letech zveřejnil Bin Ládin v pátek. Vyzval v něm Američany, aby přijali islám.

Afghánský ministr zahraničí Rangín Spanta dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters vyloučil, že se vůdce Al-Káidy skrývá a nahrává svá poselství v Afghánistánu.

"Informace, které máme z místa od našich informátorů a také zprávy o pohybu lidí z Al-Káidy jasně hovoří o tom, že není v Afghánistánu," řekl ministr.

Podle něj by Bin Ládin něco takového ani neriskoval, protože mezi Afghánci není oblíbený a řada z nich nezapomněla na diktátorský režim Talibanu, který saúdský terorista pomáhal v zemi v devadesátých letech nainstalovat.

Kde je? V Tora Bora?

Podle zpravodajských služeb se před šesti let v den atentátů nacházel ve své rezidenci v Kandaháru, kde byl hostem šéfa Talibanu a hlavy tehdejšího vládnoucího režimu v Afghánistánu Muhammada Umara.

Po začátku amerického bombardování Afghánistánu 7.října 2001 se údajně přesunul za hranici s Pákistánem. Konkrétně do jeskynního komplexu Tora Bora, který vybudovali v osmdesátých letech povstalci, bojující v Afghánistánu proti sovětské okupační armádě.

Přestože americké jednotky ve spolupráci s afghánskými spojenci obklíčili Toru Boru, Usámovi se podařilo uprchnout do Pákistánu. Tak to alespoň tvrdí americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Podle ní se nachází stále někde na hornatém a těžké vojenské technice těžko přístupném afghánsko-pákistánském pomezí.

Podle Američanů se Usáma skrývá v části Pákistánu u hranic, nazývané Vazíristán. Ovládají ji místní kmeny, které se těší značné autonomii na centrální moci v Islámábádu, a vláda zde nemá příliš velký vliv.

Jiné zprávy z různých zdrojů o tom, že Bin Ládin prchl do Kašmíru, Jemenu nebo dokonce Somálska, se nepotvrdily.

Pákistánská média ale uvádějí, že videokazety a audiokazety s náhrávkami projevů Usámy bin Ládina předávají televizím a rádiím kurýři Al-Káidy na smluvených místech v pákistánské metropoli Islámábádu.

 

Právě se děje

Další zprávy