Dívčí boty zn. "sexy panenka". Obuvnická firma Clarks čelí v Británii nařčení ze sexismu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
14. 8. 2017 20:15
Britská obuvnická firma Clarks si proti sobě poštvala některé zákazníky i řadu politiků. Jeden z modelů dívčích bot, volně přeloženo, pojmenovala "sexy panenka", zatímco chlapeckou verzi "vůdce". Záhy se na společnost strhla lavina kritiky a nařčení ze sexismu. Firmu osočila i skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Společnost nyní odstraňuje výrobek z trhu. Na některých internetových e-shopech jsou ale boty stále k dostání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská obuvnická firma Clarks stahuje z prodeje jeden ze svých modelů bot. Rozhodla se tak poté, co ji zákazníci i politici kvůli těmto botám obvinili ze sexismu.

Terčem kritiky se stala školní obuv určená pro dívky, a to kvůli svému názvu. Firma totiž model pojmenovala jako "Dolly Babe", což lze přeložit jako "barbína" či "panenka", případně volněji jako "sexy". Chlapeckou verzi přitom nazvala "Leader", tedy "vůdce".

Dívčí model má navíc uvnitř růžovou vložku se vzorem srdíček. Klučičí verze, která zůstala v prodeji, má oproti tomu po stranách vzor fotbalového míče. 

"Ta myšlenka, že bychom měli vychovávat generaci chlapců, kteří se mají stát lídry, zatímco nejlepší možnou nadějí pro dívky je být barbínou, je prostě strašná," prohlásila už na začátku srpna radní městského obvodu Greenwich Miranda Williamsová.

Williamsovou rozhořčilo, že by takové boty měla koupit například svým dvěma dcerám. 

Značku kritizuje i skotská premiérka

Pár bot vyvolal bouřlivé reakce i u dalších politiků. 

Do diskuze se vložila například skotská premiérka Nicola Sturgeonová. "Je to skoro až k nevíře, že by si taková velká firma mohla myslet, že je tohle jakýmkoliv způsobem akceptovatelné. Ukazuje to, proti čemu se stále stavíme," napsala si na svůj twitterový účet.

Aféra neunikla ani Carolyn Harrisové, britské stínové ministryně pro ženy a rovnoprávnost. Firmu nařkla z "do oči bijící diskriminace".

Britská předsedkyně komise pro ženy a rovnoprávnost Maria Millerová zase prohlásila, že obchodníci nesou zodpovědnost za to, aby neposilovali stereotypy ve společnosti.

Firmu osočil i britský poslanec Jacob Rees-Mogg, který je přitom velkým zastáncem tradičních hodnot, jak připomíná britský deník The Guardian. "Nazvat obuv pro dívky Dolly Babe je strašlivé. Je to špatné ve všech směrech… Je to prostě tak hloupé," řekl. 

Značka boty nyní stahuje z oběhu. Podle britského serveru BBC tak učinila po zpětné vazbě zákazníků.

"Pečlivě pracujeme na tom, abychom dostáli toho, že náš sortiment bude odrážet náš genderově neutrální postoj. Omlouváme se za jakoukoliv nechtěnou urážku," uvedla firma v prohlášení. 

BBC ale zároveň upozornilo, že si lidé mohou boty stále koupit on-line v internetových obchodech Amazon nebo John Lewis.

Boty pro dívky? Hned ošoupané

Úspěšná značka Clarks nečelí nařčení ze sexismu poprvé.

Například jen několik dní před nynější aférou se na facebookových stránkách firmy objevil příspěvek od jedné ze zákaznic, Jemmy Moonie-Daltonové.

Společnost zkritizovala za to, že pořídit v jejich obchodech kvalitní boty pro svou sedmiletou dceru je výrazně složitější než pro svého pětiletého syna. 

"V oddělení pro chlapce jsou boty bytelné, pohodlné a nepromokavé, (…) zatímco v sekci pro dívky jsou boty s nekvalitní podrážkou, které nejsou dělané pro venkovní aktivity v britském počasí," stojí mimo jiné v příspěvku. Ten následně sdílelo téměř 18 tisíc uživatelů a otevřela se pod ním velká debata. 

Podobný příspěvek se na Facebooku objevil i minulý rok v létě. Laura Greenwoodová v něm hovoří o tom, že boty pro dívky jsou "přehnaně nazdobené a rychleji se ošoupají", zatímco obuv pro chlapce je přesným opakem. 

 

Právě se děje

Další zprávy