Brněnskou tržnici propagují modelky s obtiskem dlaně na hýždích. Není to sexismus, brání se mluvčí

Jan Menšík Jan Menšík
19. 7. 2017 17:00
Městská část Brno-střed v pondělí slavnostně otevřela zrekonstruovanou tržnici na Zelném trhu. Na otevření unikátní kryté tržnice v brněnských ulicích upozorňovaly hostesky v zeleném tričku a bílých kraťasech se zeleným obtiskem dlaně na hýždích. Na sociálních sítích to lidé hojně komentují a upozorňují na sexistickou reklamu. Podle tiskového mluvčího tržnice je taková interpretace mylná.
Budova zrekonstruované Městské tržnice v Brně na Zelném trhu.
Budova zrekonstruované Městské tržnice v Brně na Zelném trhu. | Foto: Tomáš Hájek

Brno - Na otevření nově zrekonstruované kryté tržnice na brněnském Zelném trhu lákaly v ulicích hostesky s obtiskem dlaně na hýždích. Po zveřejnění fotografie na oficiálních stránkách tržnice se na sociální síti Facebook pod příspěvkem rozvinula diskuse ohledně toho, zda nejde o sexistickou reklamu. Lidé tápou nad spojením obtisku ruky s tržnicí s lokálními produkty. 

Podle tiskového mluvčího tržnice Jana Šmikmátora o žádnou sexistickou reklamu nejde. "Chtěli jsme na ty bílé kraťasy nějaký zelený grafický prvek. Původně tam mělo být logo, ale pak jsme tam z důvodu, že je to jednodušší, dali ruku a trochu se divíme té vlně reakcí, které to vzbudilo," reagoval na komentáře pod příspěvkem Šmikmátor.

Komentářů pod příspěvkem jsou již desítky. "Usilujete o Sexistické prasátečko? Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak tenhle úbor souvisí s tržnicí v Brně?" ptá se v komentáři například jedna z diskutujících Tereza Axmmanová. 

Šmikmátor na dotaz odpověděl, že nikoho ani nenapadlo, že by kampaň mohla vzbudit takové reakce. "Abych to odlehčil, tak tu dnes v tržnici chodím v těch stejných kraťasech. Vnímáme to trochu nešťastně a jako odvedení od zprávy, kterou jsme chtěli předat, v podobě otevření unikátní tržnice," připouští a vtipkuje, že chtěli zanechat otisk.

Organizátoři soutěže Sexistické prasátečko, která na nevhodné reklamy upozorňuje, jsou shovívaví.

"Pokud by nám to do Sexistického prasátečka přišlo, tak by to do anticeny spadalo obsahem. Ovšem jestli je to forma reklamy, která odpovídá našim pravidlům, bychom museli ještě zvážit. Obecně to ve mně vyvolává dojem, že se nejednalo o záměr, ale zkrátka že se tržnice nad kontextem svého nápadu nezamyslela - to se určitě může stát každému," říká Petra Havlíková z organizace Nesehnutí, která anticeny každoročně uděluje.

Důležité je podle Havlíkové také to, jak tržnice na kritiku dále bude reagovat. "Byla by škoda pokazit takový projekt neetickou propagací. A je vidět, že cílová skupina tržnice chce lepší a etický marketing," dodává. Pokud lidé tržnici do anticeny přihlásí, vezme to podle Šmikmátora vedení s humorem a adekvátně na to zareaguje.

Budova Městské tržnice patří městské části Brno-střed, která budovu zrekonstruovala. Postavena byla na konci 40. let minulého století. V roce 2010 byla budova zcela uzavřena a sloužila pouze jako sklad stánkařů ze Zelného trhu. Rekonstrukce navržená architektem Michalem Palaščákem se začaly připravovat v roce 2014. V současné době má budova tři patra a funguje ve zkušebním provozu. Oficiální otevření je naplánováno na 13. září.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy