Brněnskou tržnici propagují modelky s obtiskem dlaně na hýždích. Není to sexismus, brání se mluvčí

Jan Menšík Jan Menšík
19. 7. 2017 17:00
Městská část Brno-střed v pondělí slavnostně otevřela zrekonstruovanou tržnici na Zelném trhu. Na otevření unikátní kryté tržnice v brněnských ulicích upozorňovaly hostesky v zeleném tričku a bílých kraťasech se zeleným obtiskem dlaně na hýždích. Na sociálních sítích to lidé hojně komentují a upozorňují na sexistickou reklamu. Podle tiskového mluvčího tržnice je taková interpretace mylná.
Budova zrekonstruované Městské tržnice v Brně na Zelném trhu.
Budova zrekonstruované Městské tržnice v Brně na Zelném trhu. | Foto: Tomáš Hájek

Brno - Na otevření nově zrekonstruované kryté tržnice na brněnském Zelném trhu lákaly v ulicích hostesky s obtiskem dlaně na hýždích. Po zveřejnění fotografie na oficiálních stránkách tržnice se na sociální síti Facebook pod příspěvkem rozvinula diskuse ohledně toho, zda nejde o sexistickou reklamu. Lidé tápou nad spojením obtisku ruky s tržnicí s lokálními produkty. 

Podle tiskového mluvčího tržnice Jana Šmikmátora o žádnou sexistickou reklamu nejde. "Chtěli jsme na ty bílé kraťasy nějaký zelený grafický prvek. Původně tam mělo být logo, ale pak jsme tam z důvodu, že je to jednodušší, dali ruku a trochu se divíme té vlně reakcí, které to vzbudilo," reagoval na komentáře pod příspěvkem Šmikmátor.

Komentářů pod příspěvkem jsou již desítky. "Usilujete o Sexistické prasátečko? Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak tenhle úbor souvisí s tržnicí v Brně?" ptá se v komentáři například jedna z diskutujících Tereza Axmmanová. 

Šmikmátor na dotaz odpověděl, že nikoho ani nenapadlo, že by kampaň mohla vzbudit takové reakce. "Abych to odlehčil, tak tu dnes v tržnici chodím v těch stejných kraťasech. Vnímáme to trochu nešťastně a jako odvedení od zprávy, kterou jsme chtěli předat, v podobě otevření unikátní tržnice," připouští a vtipkuje, že chtěli zanechat otisk.

Organizátoři soutěže Sexistické prasátečko, která na nevhodné reklamy upozorňuje, jsou shovívaví.

"Pokud by nám to do Sexistického prasátečka přišlo, tak by to do anticeny spadalo obsahem. Ovšem jestli je to forma reklamy, která odpovídá našim pravidlům, bychom museli ještě zvážit. Obecně to ve mně vyvolává dojem, že se nejednalo o záměr, ale zkrátka že se tržnice nad kontextem svého nápadu nezamyslela - to se určitě může stát každému," říká Petra Havlíková z organizace Nesehnutí, která anticeny každoročně uděluje.

Důležité je podle Havlíkové také to, jak tržnice na kritiku dále bude reagovat. "Byla by škoda pokazit takový projekt neetickou propagací. A je vidět, že cílová skupina tržnice chce lepší a etický marketing," dodává. Pokud lidé tržnici do anticeny přihlásí, vezme to podle Šmikmátora vedení s humorem a adekvátně na to zareaguje.

Budova Městské tržnice patří městské části Brno-střed, která budovu zrekonstruovala. Postavena byla na konci 40. let minulého století. V roce 2010 byla budova zcela uzavřena a sloužila pouze jako sklad stánkařů ze Zelného trhu. Rekonstrukce navržená architektem Michalem Palaščákem se začaly připravovat v roce 2014. V současné době má budova tři patra a funguje ve zkušebním provozu. Oficiální otevření je naplánováno na 13. září.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 34 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy