Bostonský atentát odkryl (ne)výhody twitterovské doby

Zahraničí Zahraničí
21. 4. 2013 12:07
Bostonský útok byl velikým soustem pro zavedené zpravodajské organizace i pro sociální sítě.
Twitterový profil Džochara Carnajeva.
Twitterový profil Džochara Carnajeva. | Foto: Aktuálně.cz

Boston - Senzační zpráva ovládla v době vrcholící bostonské krize Twitter a další sociální síť Reddit. Student jménem Sunil Tripathi, který před týdnem bez vysvětlení zmizel, je jedním z možných pachatelů útoku na mezinárodní maraton. Přestože po několika hodinách televize NBC zprávu popřela, obvinění Tripathiho se bleskově šířilo po síti a zoufalá rodina mohla jen přihlížet, píše agentura Reuters.

"Někdo to pošle na Twitter, další to přepošlou a naprosto nepodložená věc se rychle a ničivě rozšíří," stěžuje si Sunilova sestra Sangeeta. "Ty chvíle byly děsivé," dodává. Informační chaos na sociálních sítích ještě zhoršili profesionální novináři, kteří dezinformaci převzali a podpořili svou autoritou.

Bostonský útok byl velikým soustem pro zavedené zpravodajské organizace i pro sociální sítě, které postupně mění tvář zpravodajství.

Twitter sehrává - jako pokaždé v posledních mediálně sledovaných případech - dvojitou roli. Může být kanálem poplašných zpráv, ale také třeba odhaluje, byť dodatečně, zákulisí nebo pohnutky teroristů.

Přesně před rokem 21. dubna vyslal Džochar Carnajev, jeden ze dvou podezřelých bratří z Bostonu, ve svém mikroblogu na twitterovou síť sdělení o třech ruských slovech. "Budu umírat mladý," napsal tehdy a také pozdější zápisky ukazují, že se na bombový útok na účastníky bostonského maratonu pečlivě a dlouho chystal.

Některé média včetně Twitteru ukázala i druhou tvář. List New York Post například ve středu zveřejnil na titulní stránce obrázek dvou mužů s batohy. Fotografie vzbuzovala dojem, že jde o podezřelé atentátníky. Editor listu Col Allan se výtkám bránil tvrzením, že redakce muže nejmenovala a ani je sama za podezřelé neoznačila. Za podobou titulní stránky si prý stojí.

Za nepřesnosti byla kritizována i další média. Televize CNN informovala ve středu o zatčení podezřelých, přestože to později policie popřela. CNN se hájí tím, že zprávu dostala ze tří věrohodných zdrojů a bezprostředně po policejním dementi ji opravila.

Sociální sítě jsou vystaveny kritice za to, že provokují unáhlené soudy. Rychle rostoucí síť Reddit, kterou vlastní vydavatelství Condé Nast, rozšířila fotografie pořízené v místě explozí. Uživatelé obrázky začali vyhodnocovat ve snaze najít pachatele, sestavili dokonce tabulku s vyobrazením podezřelých.

Amatérští vyšetřovatelé se ale netrefili, jednou z jejich obětí byl i Tripathi. Než se omyl vysvětlil, dostala se informace o jeho údajném podílu na atentátech do médií v rodné Indii.

Podle amerického profesora komunikace Marcuse Messnera souvisejí případy unáhlených informací v profesionálních médiích se snahou vyrovnat se v rychlosti s výměnou zpráv na sociálních sítích.

"Podíváte-li se na Twitter, přesvědčíte se, že tamní zprávy jsou rychlejší než na webu nebo i v televizi. Právě Twitter je odpovědný za tlak na rychlost, kterému se tradiční média podvolují," soudí Messner.

 

Právě se děje

Další zprávy