Hon na atentátníky zblízka. Policii pomohly náhody

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
20. 4. 2013 15:00
Pronásledování teroristů z Bostonu trvalo bezmála čtyřiadvacet hodin
SWAT v akci
SWAT v akci | Foto: Reuters

Boston - Zoufalá a násilná odysea. Tak popisují americká média hon na bratry Carnajevovy.

Právě devatenáctiletého Džochara a šestadvacetiletého Tamerlana vyšetřovatelé označili za viníky krveprolití na bostonském maratonu.

Ani obří policejní manévry ve Watertownu na předměstí Bostonu ale dlouho nevedly k jejich dopadení. Ještě kolem půlnoci SELČ tak policie bezradně přiznávala, že neví, kde se mladší ze sourozenců skrývá.

Nedlouho poté ale policejní velitelé předstoupili před novináře a oznámili: "Máme ho!". Vděčí za to přitom souhře náhod.

Stovky vypálených nábojů

Vše začalo už před čtvrteční půlnocí, necelých šest hodin poté, co Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil fotografie obou podezřelých.

Ve 22:20 místního času dostala policie hlášení o "narušení pořádku" nedaleko kampusu Massachusettského technického institutu (MIT). Jako první zareagoval šestadvacetiletý policista Sean Collier. Když ale na místo dorazily posily, našli ho v jeho autě mrtvého.

Takřka současně ale přišlo hlášení o loupežném přepadení v obchodě 7-Eleven asi míli daleko. Později se sice ukázalo, že zločin neměl s atentátníky nic společného, nicméně policisty přivedl na stopu obou bratrů, kteří prchali v černém SUV.

Po krátké honičce ulicemi následovala lítá přestřelka. Carnajevovi po policistech házeli podomácku vyrobené granáty a vypáleno bylo na 200 nábojů.

Válečná zóna

"Myslel jsem, že někdo odpaluje rachejtle, tak jsem se tím směrem vydal na kole," popisoval později 28letý taxikář Imrán Sajf. K újmě nepřišel jen díky lidem, kteří na něj z oken křičeli, že se má držet dál, že je to přestřelka.

Tamerlan zemřel (zřejmě poté, co ho nešťastnou náhodou zranil vlastní bratr), Džocharovi se podařilo prchnout.

Džochar Carnajev
Džochar Carnajev | Foto: Reuters

"Prostřílená auta, všude kolem prázdné nábojnice," popisoval později místo činu policejní komisař Ed Davis. On sám prý zrovna uléhal ke spánku, když dostal hlášení o událostech v ulicích.

Právě intenzita, s níž se podezřelí bránili zatčení, vedla úřady k masivním bezpečnostním opatřením ve městě.

Na čas byla zastavena veřejná doprava, zastavily se taxíky. Guvernér Massachusetts Deval Patrick vyzval obyvatele, ať zůstanou doma a nikomu - krom policistů - neotevírají.

A desítky po zuby ozbrojených policistů, zásahové jednotky SWAT a obrněné transportéry proměnily na čas třicetitisícový Watertown ve válečnou zónu.

Mimo perimetr

Muži zákona neprodyšně uzavřeli rozsáhlou oblast a zásahové jednotky začaly procházet dům po domě. Po Džocharovi ale jakoby se zem slehla, byť se objevily zprávy, že policisté obklíčili dům, v němž se skrývá.

Watertown slaví dopadení Džochara Carnajeva.
Watertown slaví dopadení Džochara Carnajeva. | Foto: Reuters

K jeho nálezu tak pomohla další náhoda. Na skrývajícího se atentátníka totiž upozornil náhodný svědek, který během dneška dostal jméno - jde o Davida Henneberryho - se vydal ven krátce poté, co Boston zrušil apel, ať lidé zůstanou doma.

A údajně si na loďce uskladněné v jedné za zahrad - mimo neprodyšně uzavřenou oblast - všimnul krve. Podle CNN si nejprve  myslel, že se pod plachtu na lodi prodrala nějaká veverka. Pak ale zjistil, že někdo jeden z zpevňujících řemenů přeříznul nožem. Když nakoukl dovnitř, zahlédl v šeru někoho zachumlaného v tratolišti v krve. Pak teprve pochopil, že nastal čas zavolat policii.

"Strhla se přestřelka. Ale nevím, zda byl zasažen při ní, nebo měl zranění už z dřívějška," řekl Davis. Policisté podle něj po příjezdu na místo Carnajeva amplionem vyzvali, aby se vzdal a vyšel s rukama nad hlavou. Odmítl, ale jeho odpor byl marný.

Zatímco vážně zraněný Džochar bojuje v nemocnici o život, lidé nejen v Bostonu jásali. Hon na strůjce masakru, jenž si vyžádal tři mrtvé a na 170 zraněných, skončil.

 

Právě se děje

Další zprávy