Demonstranti zapálili vládní budovu v Sarajevu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
7. 2. 2014 12:02
Lidé protestují proti politikům, kteří podle nich nejsou schopni řešit problémy.
Foto: Reuters

Sarajevo - Demonstranti v Sarajevu zaútočili na budovu, kde se nachází sídlo vedení země, tedy tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny.

Budovu zapálili, stejně jako několik automobilů, které před ní stály, uvedl s odvoláním na svého reportéra bosenský server klix.ba. Vlna protestů v pátek zaplavila desítky bosenských měst, kde vzplálo několik vládních budov. Demonstrace, které se zvrhly v násilí, vyvolala nespokojenost s vysokou nezaměstnaností v zemi.

Policisté v Sarajevu se snažili protestující, kteří rozbíjeli obchody, stánky i bankomaty, rozehnat vodními děly. Při potyčkách bylo zraněno nejméně 90 lidí, kteří skončili v nedalekých nemocnicích.

Demonstranti následně vtrhli dovnitř budovy a začali zapalovat její vybavení. Speciálním jednotkám se je podařilo vytlačit a kolem osmé hodiny již panoval v ulicích Sarajeva relativní klid. "Je to smutné," uvedla pro agenturu Reuters Vildana, jedna z místních obyvatelek, zatímco sledovala vládní budovu v plamenech. "Během války trvalo čtyři roky ji zničit a vandalové ji dneska spálili za jeden den. Je to jako v roce 1992," dodala s odkazem na válku v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995.

Nejhorší nepokoje od konce války?

Demonstrace nespokojených občanů, které ve středu propukly ve městě Tuzla na severovýchodě  Bosny, se rozšířily do desítek dalších měst. A podle agentur hrozí, že přerostou v největší nepokoje od konce války v Jugoslávii.

Policie už proti demonstrantům nasadila slzný plyn a gumové projektily. Ochromujícími granáty a gumovými projektily zasáhla podle agentury Reuters policie v Sarajevu, kde protestující vtrhli do sídla místních úřadů a podpálili ho.

Podle dostupných informací už si střety vyžádaly nejméně 130 zraněných, převážně na straně policistů. Násilí je hlášeno také z měst Zenica a Tuzla. List Dnevni Avaz napsal, že v Tuzle se dnes sešlo kolem 13 000 lidí. Podle některých médií se v pátek demonstrovalo až ve 33 bosenských městech.

Naproti tomu v Banje Luce se protest obešel bez násilí.

Hašteření politiků

Demonstranti protestují proti rostoucí nezaměstnanosti a neschopnosti politiků řešit nejpalčivější problémy země.

Protesty, k nimž se ve čtvrtek přidali lidé i v dalších městech bosňácko-chorvatské federace (FBaH), odrážejí rostoucí nespokojenost s neustálým hašteřením politiků, které trvá od konce války z let 1992 až 1995 a blokuje řízení země a ekonomický rozvoj.

#foto2

Řada státních firem po privatizaci zkrachovala a další je následují. Mnoho lidí tak přišlo o práci. Míra nezaměstnanosti v Bosně dosáhla 27,5 procenta a podle agentury Reuters je na Balkáně nejvyšší.

V Tuzle na 6000 lidí demonstrovalo celý čtvrtek, večer se ale situace přiostřila, když na policisty začalo létat kamení, vajíčka a světlice. Strážci pořádku reagovali slzným plynem, a když radikální část demonstrantů začala rozbíjet výlohy obchodů a zapalovat odpadkové koše, dav rozehnali.

Podle sdělení zdravotnické pohotovostní služby při střetech utrpělo vážnější zranění 104 policistů. Lékaři prý rovněž ošetřili na 30 civilistů s lehčími poraněními.

Sarajevo, Mostar a další

Ze solidarity vyšly ve čtvrtek do ulic stovky lidí i v dalších městech bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny - Sarajevu, Mostaru, Zenici a Bihači. I v Sarajevu se demonstranti střetli s příslušníky bezpečnostních sil, z nichž čtyři byli podle sdělení policie se zraněními převezeni do nemocnice.

Na základě daytonských mírových dohod, které v roce 1995 ukončily občanskou válku, tvoří Bosnu dvě výrazně autonomní entity - bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republika srbská (RS).

 

Právě se děje

Další zprávy