Bomby v Drážďanech zabily méně lidí, než se tvrdilo

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2008 18:12
Komise chce ukončit dohady kolem bombardování
Foto: Wikipedia

Drážďany - Obětí britsko-amerického zničujícího bombardování Drážďan v únoru 1945 bylo méně, než se dosud historici domnívali.

K tomuto závěru dospěla speciální komise historiků, archivářů, pamětníků i oficiálních představitelů saské metropole, která má za úkol jednou provždy ukončit dohady a vytěžování politického kapitálu z událostí roku 1945.

V první zveřejněné zprávě komise uvedla, že dospěla na základě studia archivních materiálů i výpovědí přeživších svědků k číslu 18 tisíc mrtvých. Dosavadní realistické odhady se pohybovaly mezi 25 až 40 tisíci.

Komise vznikla po volbách

Sympatizanti a apologeti nacistického režimu a v posledních letech i německá krajní pravice udávají mnohem vyšší čísla. Až 200 tisíc obětí.

Drážďanská komise vnikla poté, co se ve volbách do zemského sněmu v Sasku v roce 2004 dostala extrémně pravicová Národní strana Německa (NPD). Ta počet obětí rovněž nadsazovala a používala drážďanskou tragédii v předvolební kampani.

Rekonstruovaný kostel Frauenkirche.
Rekonstruovaný kostel Frauenkirche. | Foto: Simona Holecová

K zastáncům názoru o zhruba 100 tisících mrtvých patří také známý britský historik David Irving, odsouzený před třemi lety v Rakousku za popírání holocaustu.

Právě knihou o bombardování Drážďan, které označil za jeden z největších zločinů v historii lidstva, se poprvé v roce 1963 proslavil.

Oprávněnost bombardování je dodnes sporná

I seriózní historici a politici se přou o to, zda byly nálety spojenců na Drážďany v únoru 1945 dostatečně zdůvodněné a morálně ospravedlnitelné.

Podle obhájců byly Drážďany důležitým dopravním uzlem a průmyslovým centrem, které živilo nacistickou válečnou mašinérii. Podle kritiků ani jeden z těchto argumentů neplatí a z hlediska válečných cílů spojenců zničení historického města nemělo žádný smysl.

Centrum Drážďan nálety srovnalo se zemí, k devastaci přispěl i rozsáhlý požár.

Slavný drážďanský kostel Panny Marie (Frauenkirche) byl upraven do předválečné podoby a znovu otevřen v říjnu 2005.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy