Příběh sester: Příbuzné s Churchillem, svedeny Hitlerem

Dominik Jandl
22. 9. 2008 6:59
Dle spekulací jedna z nich porodila Hitlerova potomka
Rodinná fotka Mitfordů. Vlevo matka a v pravo otec, mezi nimi šest sester i jeden syn. Unity sedí jako první nalevo od otce
Rodinná fotka Mitfordů. Vlevo matka a v pravo otec, mezi nimi šest sester i jeden syn. Unity sedí jako první nalevo od otce | Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Příbuzné s Winstonem Churchillem a přitom milovaly "vůdce". Příběh šesti excentrických sester Mitfordových se jen stěží zdá být uvěřitelným. Přesto je skutečnou součástí historie.

Dcery lorda z Redesdele, celým jménem Davida Bertrama Ogilvy Freeman-Mitforda, si řádně užívaly nekonvenčního života bohaté smetánky v meziválečné Evropě. Nejednou se jim jejich chováním podařilo vyvolat skandály, jež šokovaly nejen Británii, ale několikrát i celou Evropu.

Jejich matka Sydney, za svobodna Bowlesová, byla sestřenicí Clementine Churchillové, tedy manželky známého britského premiéra Winstona Churchila. O to překvapivější pak jsou životní příběhy jednotlivých sester.

Šestice sester byla dle mnoha dobových svědectví hotovou "amazonskou hordou". To přiznával i sám lord z Redesdale. "Já jsem normální, má žena je normální, ale naše dcery jsou jedna bláznivější než druhá," pronesl údajně ve slabé chvilce šlechtic z prastarého anglického rodu.

Vždy, když byla jeho žena těhotná, doufal v narození syna. Toho mu však jeho choť porodila jen jednou. Štěstí však manželům v tomto ohledu nepřálo příliš dlouho. Jejich syn zahynul coby mladý voják v Barmě v roce 1945.

Půltucet jeho dcer žil nevázaným životem a pohyboval se v nejbohatších společenských vrstvách, aniž by přitom mladé šlechtičny braly ohled na původ rodiny a konvence. Jejich chování bylo i na poměrně uvolněná 30. léta nadprůměrně extravagantní.

"Heil Hitler! Vaše Bobo," podepisovala se Unity

Nejvíce fascinující je životní příběh Unity, narozené jako čtvrté v pořadí. Unity, druhým jménem Valkyrie, totiž už jako sličná 1,8 metru vysoká a modrooká teenagerka propadla ideologii nacismu a rovnou i Hitlerovi.

Unity Mitfordová svůj obdiv k Hitlerovi dávala jasně najevo
Unity Mitfordová svůj obdiv k Hitlerovi dávala jasně najevo | Foto: Wikimedia Commons

Podle různých svědectví mu byla zcela oddaná. Dopisy, které posílala svým sestrám, často podepisovala "Heil Hitler! Vaše Bobo". Tak ji totiž sestry přezdívali.

Později, při studiu jazyků v Německu se jí splnil sen a Hilera poznala osobně. Každé ze stovek setkání s ním v korespondenci popisovala adjektivy jako "milovaný" nebo "úžasný".

"Mluvil velmi zevrubně o Židech, to bylo úžasné," napsala v dopise z 23. Prosince 1935. Z jejich dopisů se daly vyčíst i další Hitlerovy fantasmagorické ideje.

Například v únoru 1936, tedy o několik týdnů později. "Řekl, že s německou armádou a anglickým námořnictvem bychom mohli ovládnout celý svět. Není to báječné? Ach, kdybychom to jen mohli mít... S láskou a Heil Hitler!" napsala.

Kromě Unity fašismu propadla i její sestra Diana. Při jedné z londýnských party, které se spolu sestry účastnily, se hromadná diskuse strhla ke kritice antisemitských excesů v Německu.

Právě zde obě děvčata oslovil Ernst Hanfstengl, zahraniční tiskový mluvčí NSDAP a shodou okolností přítel Churchillova syna Randolpha. Nabídl jim, aby Německo spolu s ním navštívily a vytvořily si tak o tamním dění vlastní obrázek.

Hitlerovi po boku i při anšlusu

Vůbec první zážitek, který v Německu stihly, se stal nadlouho klíčovým životním momentem obou. Hanfstengl je totiž vzal na klasickou nacistickou přehlídku do hlavního města NSDAP - Norimberka.

Foto: Holocaust Research Project

Pochodující masy se zdviženou pravicí je očarovaly. Unity se roku 1945 do Německa vrátila a zapsala se na jazykovou školu poblíž centra NSDAP v Mnichově.

Po dobu deseti měsíců téměř denně chodila na "vůdcem" frekventované místo Osteria Bavaria, než se dostavil úspěch. Hitler ji konečně oslovil. Po krátké řeči z ní byl tyran unesen nejen kvůli jejímu árijskému vzhledu, ale i kvůli jejímu aristokratickému původu.

Oba se rychle spřátelili, což mělo neblahé následky pro Hitlerovu přítelkyni Evu Braunovou. Kvůli vzhledové i sociální převaze své konkurentky totiž upadla do trvalých depresí.

Lady Ledersdale dokonce stála Hitlerovi po boku při anšlusu Rakouska v březnu 1938. Mezitím se její sestra Diana provdala za šéfa britské fašistické strany Oswalda Mosleyho. Svatba se odehrále ve vile Josepha Goebbelse v Berlíně a osobně přítomen byl i Hitler.

Porodila před smrtí Hitlerovo dítě?

Poté, co nacistické Německo na vůdcův rozkaz rychle porazilo Francii a zaútočilo i na Anglii, její dětská zahleděnost ale opadla. Myšlenky ji dohnaly až k pokusu o sebevraždu.

Sraz německých nacistů v Norimberku koncem 20.let
Sraz německých nacistů v Norimberku koncem 20.let | Foto: Aktuálně.cz

Na lavičce v Anglických zahradách v Mnichově si 3. září strčila pistoli do úst a vystřelila. Měla však "štěstí" a téměř jistou smrt přežila. Hitler ji poté navštívil v nemocnici a zaplatil převoz na rekonvalescenci do neutrálního Švýcarska.

Odtud ji v roce 1940 jako případ vyžadující trvalou péči převezli do Anglie, kde v roce 1948 podlehla meningitidě.
Její souvěrkyně, sestra Diana, i po válce zůstala věrna fašistické ideologii a podle deníku Spiegel se od ní do své smrti v roce 2003 ani jednou nedistancovala.

V britském tisku se od války poměrně pravidelně objevovaly spekulace, že Unity porodila Hitlerova syna. Naposledy 17. prosince 2007 vyšel v novinách The New Statesman článek, ve kterém svědci tvrdí, že Unity byla po svém návratu ze Švýcarska těhotná.

To však popírají lékařské záznamy, podle nichž byla Unity vážně nemocná. Dle výpovědí svědků mělo být její dítě dáno k adopci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy