Washington - Evropští spojenci podle amerického ministra obrany Roberta Gatese nejsou schopni zvládat situaci v Afghánistánu.
"Bojím se, že používáme (vojenské poradce), kteří neprošli patřičným výcvikem, a obávám se, že máme některé jednotky, které nevědí, jak provádět protipovstalecké operace," řekl doslova americký ministr citovaný deníkem Los Angeles Times
Proti Gatesovým připomínkám se ohradily zejména země, které mají na jihu Afghánistánu nejvíce vojáků, tedy Kanada, Velká Británie a Nizozemsko, jehož ministerstvo obrany si dokonce povolalo amerického velvyslance "na kobereček". Hrozí tak roztržka uvnitř aliance.
"Zatraceně pobuřující" Gates
"Poprosil bych Američany, aby pochopili, že jsme jejich nejbližší spojenci a že mnoho našich mužů tam krvácí a umírá," citovala agentura AP britského poslance Patricka Mercera, který Gatesův výrok označil za "zatraceně pobuřující".
Aby celou záležitost vysvětlil Kanaďanům, kteří nyní absolvují ostré debaty o setrvání v Afghánistánu, musel Gates zavolat kanadskému ministru obrany Peteru MacKayovi.
"Platíme našimi životy," bouřil mezitím dle kanadského listu Globe and Mail poslanec Denis Coderre, odpůrce vojenské přítomnosti své země v Afghánistánu. "Naši muži a ženy vědí, jak bojovat."
Stejně rozhořčené reakce vzbudily Gatesovy názory i v Nizozemsku.
"Předpokládáme, že šlo o nedorozumění," komentoval diplomaticky kauzu nizozemský ministr obrany Eimert van Middelkoop citovaný listem Los Angeles Times . "Toto není ten Robert Gates, kterého známe."
Gatesův tiskový mluvčí Geoff Morrell je nyní podle Globe and Mailu nezvykle vstřícný a snaží se celou záležitost vyžehlit. Podle Morrella nebyly poznámky ministra zaměřeny na žádnou z konkrétních zemí, nýbrž na celé NATO včetně USA.
"Ministr nikdy nekritizoval žádného specifického člena aliance," vysvětloval Morrell.
Fulda nejsou afghánské hory
Že však nemluvil o Američanech, ale o evropských jednotkách, dosvědčuje jiná část poskytnutého rozhovoru.
"Většina evropských jednotek NATO není cvičena pro boj s povstalci. Trénovaly pro fuldský průsmyk," zmínil Gates v narážce na místo předpokládaného sovětského postupu do SRN v průběhu studené války.
Diplomatická roztržka zakrývá ale jádro věci. Jak to je se schopností NATO bojovat proti Tálibánu doopravdy?
Ačkoliv je ostrá kritika NATO u tak vysoce postaveného politika neobvyklá, mezi vojáky je běžná. NATO prý příliš spoléhá na těžkou vojenskou techniku a letecké útoky.
"Tak se věci podle mého názoru neřeší. Pokud to nezmění, budeme muset najít jiné řešení," prozradil LA Times jeden z vysoce postavených amerických důstojníků, který si ale nepřál být jmenován.
USA se opravdu rozhodly situaci řešit a na jih Afghánistánu tak vyrazí 3200 příslušníků námořní pěchoty. Očekává se totiž, že Taliban zanedlouho podnikne svou obvyklou jarní ofenzivu.
Němci pošlou bojovou jednotku
Novými posilami v boji s povstalci by měla být německá bojová jednotka o síle 250 mužů. Ta nahradí na severu Afghánistánu norský sbor, který se několikrát dostal do přestřelky s táliby.
Podle Bernharda Gertze z ústředí německé armády bude jednotka rychlé reakce "hasit oheň tam, kde hoří".
Německo, které má v Afghánistánu tři tisíce mužů a žen v uniformách, bylo v minulosti často kritizováno za to, že se nepodílí na těžkých bojích na jihu země.