Abuja - Teroristické uskupení Boko Haram si o víkendu na svůj účet připsalo dalších nejméně 65 obětí. Místem posledního rozsáhlého útoku islamistů se minulý týden stala nigerijská vesnice Dalori. Místní tvrdí, že mrtvých může být ve skutečnosti i více než stovka.
Prezident Nigérie Muhammad Buhari přitom nedávno uvedl, že radikální hnutí je de facto "technicky" poraženo, neschopno se uchylovat k velkým konvenčním útokům a že se spoléhá víceméně na podomácku vyrobená výbušná zařízení.
"Myslím si, že po technické stránce jsme válku vyhráli, protože lidé se vrací zpět do svých domovů. Ujišťuji vás, že s Boko Haram jakožto s organizovanou bojovou silou jsme se vypořádali," citoval prezidenta v prosinci server BBC.
Armádě se podařilo islamisty zatlačit
Boko Haram sice v posledních letech nechvalně proslula desítkami krvavých útoků napříč nigerijským územím, kdy za sebou nechala tisíce mrtvých a stovky unesených, v posledních týdnech se ale omezila "pouze" na méně sofistikované útoky v podobě sebevražedných atentátů nebo výbušnin ukrytých v taškách či pod oblečením. I při nich ale umíraly desítky lidí.
Díky spolupráci několika států z regionu se navíc armádě podařilo získat zpět kontrolu nad územím na severu země, které předtím ovládali právě islamisté.
V případě Dalori ale ozbrojenci z Boko Haram zapálili na 300 domů, desítky obydlí shořely na uhel. V některých případech i s jejich obyvateli, připomíná server The New York Times. Desítky lidí zabili, děti unesli.
Do vesnice ležící nedaleko hlavního města nigerijského státu Borno Maiduguri vtrhli ozbrojenci - někteří ve vojenských úborech - v souladu se svou starou osvědčenou taktikou. Přijeli v autech a na motorkách a za hlasité střelby zapalovali domy, sebevražední atentátníci pak cílili na prchající obyvatele. Jeden z nich odpálil skupinu lidí, která se shromáždila u velkého stromu, u něhož se ve vesnici tradičně konají trhy.
"Je to obvyklý styl, jakým Boko Haram útočí. Přichází a boří vesnice," uvedl jeden ze členů civilních bojových milic, které proti Boko Haram bojují. "Tady spálili, co chtěli spálit, a vzali si, co si vzít chtěli."
Přeživší z Daluri si pak postěžovali, že vláda na útok radikálů nezareagovala dostatečně rychle.
Ve stejném týdnu přitom podle informací agentury Reuters došlo nejméně ke třem útokům, které jsou připisovány právě Boko Haram. Dalori ale bylo nejkrvavějším z nich.
Řada unesených dívek je stále nezvěstná
I přes silnou vládní rétoriku, deklarující úspěchy armády, se navíc rojí lidé z vesnic v okolí bornské metropole, kteří tvrdí, že i jejich domovy padly do rukou islamistů. Kromě toho extremistická skupina stále drží v područí stovky lidí, mezi nimi i dívky, které v roce 2014 unesla ze školy v Chiboku.
The New York Times proto upozorňuje, že podle odborníků se sice válka naoko změnila, u konce ale rozhodně není. Nigérie navíc v tuto chvíli bojuje s velkými dírami v rozpočtu, které prohlubuje klesající cena ropy.
Kvůli uskupení Boko Haram, které je napojené na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) už své domovy opustilo na 2,5 milionu lidí v Nigérii a okolních státech. Uprchlické tábory už jsou plné, a mnozí lidé tak mají potíže najít místo, kam složit hlavu.
"Přišli skoro o všechno: o potraviny, o dobytek i o vše ostatní," cituje server mluvčího místního krizového úřadu Abdullahiho Umara. Stát jim ale podle něj nakonec nějaké ubytování i jídlo najde.