Boj Greenpeace s velrybáři: Končíme!

Red Zah, Reuters
20. 1. 2006 17:12
Tokio - Loď ekologických aktivistů Greenpeace končí pronásledování japonské velrybářské flotily. Důvodem jsou malé zásoby paliva a jídla. UVNITŘ ANKETA

"Zásoby jídla a paliva jsou na minimu. Očekáváme, že 4. února se loď vrátí zpět do Kapského Města," prohlásil komunikační ředitel Greenpeace Mike Townsley.

Vůdce expedice Shane Rattenbury již včera potvrdil, že loď Arctic Sunrise pronásledující japonskou velrybářskou flotilu již několik týdnů, se bude muset vrátit zpět do Jihoafrické republiky a to přesto, že "velrybářská" sezóna oficiálně končí až v březnu.

Podle informací ekologů se japonské velrybářské flotile podařilo do dnešního dne ulovit 123 plejtváků malých.

Incidenty se množí

Závažnost střetů mezi ekology a velrybáři se v uplynulých týdnech stupňovala.

Největší z nich se odehrál před čtrnácti dny, kdy došlo ke srážce obou lodí. Podle Shanea Rattenburyho do jeho lodě Arctic Sunrise úmyslně narazila obří japonská rybářská loď Nisshin Maru.

Boj o velryby: nájezd na loď ekologů ČTĚTE ZDE

Poslední incident se pak odehrál před týdnem. Jeden z aktivistů byl tehdy smeten do mrazivých vod oceánu poté, co Japonci vypálili harpunu na velryby a jen o několik metrů minuli nafukovací člun Greenpeace.

Austrálie vyzývá ke klidu

"Nemyslím si, že si tito lidé získají respekt tím, že budou riskovat svůj vlastní život," prohlásil australský ministr životního prostředí Ian Campbell. "Všichni by si měli uvědomit, že lidský život je nejdůležitější," dodal.

Tokio zatím brání japonské výzkumné aktivity v Jižním Tichomoří. "Náš výzkum splňuje mezinárodní pravidla studia ekosystému velryb," dodal japonský tajemník vlády Shinzo Abe. K sobotnímu incidentu se nevyjádřil, nemá prý žádné informace.

PŘEČTĚTE SI: Norsko nectí dohody a zvyšuje lov velryb

Japonsko opustilo komerční lov v roce 1986 na žádost mezinárodního společenství. Již o rok později ho však obnovilo, i když podle jejich slov jde jen o výzkum.

Výzkum nebo komerční lov?

Lov velryb pro výzkumné účely sice povolují pravidla Mezinárodní velrybářské komise, ale Austrálie a další země tvrdí, že v tomto případě jde o maskovaný komerční lov. Federální soud už několikrát zamítl žalobu australských ekologických organizací na japonskou velrybářskou společnost. Ekologové ji viní, že nelegálně zabíjí plejtváky v antarktických vodách, kde australská vláda vyhlásila velrybí rezervaci.

Soudy rozhodly, že Austrálie nemůže zabránit právní cestou velrybářské společnosti lovit v mezinárodních vodách pod ochranou Austrálie, protože Japonsko neuznává australskou jurisdikci v těchto vodách. 

Ministr Campbell odmítl jakýkoliv zásah do právě probíhajícího sporu. "Lov velryb přestane, když obyvatelé Norska a Japonska jasně řeknou svým vládám, že zabíjení velryb musí skončit," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy