Bohatství světa má v rukou procento lidí

man
7. 12. 2006 0:00
Helsinki - Univerzální definice bohatství neexistuje, ale OSN se jí pokusila v nové studii alespoň přiblížit.

Na základě dlouhodobého výzkumu Světový institut pro vyspělé ekonomiky v rámci projektu OSN dospěl k závěru, že jedno procento nejbohatších dospělých lidí vlastní zhruba 40 procent majetku, který je na světě v soukromém vlastnictví. 

Mezi toto procento patří 37 milionů lidí, z nichž každý disponuje majetkem větším než půl milionu dolarů.

Amerika, Evropa, Japonsko

Dvě procenta nejbohatších dohromady vlastní přes polovinu celosvětového majetku, deset procent nejbohatších pak už více než čtyři pětiny majetku na Zemi.

A pohled z druhé strany: Ta "chudší" polovina obyvatel planety dohromady vlastní jen procento bohatství světa.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Bohatství je jednoznačně koncentrováno v Severní Americe, Evropě a několika vyspělých zemí Asie. Lidé v těchto místech vlastní devadesát procent celosvětového bohatství," řekl agentuře AP jeden z autorů studie, kanadský profesor ekonomie na univerzitě v Západním Ontariu James Davies.

Tomu se samozřejmě vymyká několik příslušníků panovnických a obchodnických rodin v zemích bohatých na ropu, jako jsou Saúdská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty nebo Brunej.

Podle vědců je hodnota průměrného majetku nejvyšší v Japonsku (181 tisíc dolarů na osobu). Druhé jsou Spojené státy (přes 143 tisíc dolarů). Například v Indii připadá na člověka v průměru vlastnictví  kolem 1100 dolarů.

Kongo na opačném břehu

Na posledním místě skončila ze sledovaných zemí Demokratická republika Kongo (bývalý Zair). V průměru tam jeden člověk vlastní majetek v hodnotě 180 dolarů. Přitom paradoxně právě tato země je obrovským nalezištěm nerostných surovin a diamantů.

Institut se také pokusil odhadnout, jaký je podíl celosvětově vlastněného majetku v jednotlivých zemích. Odhadl, že zhruba čtvrtina se nachází na území Spojených států. Následují Japonsko (9,8 procenta), Čína (8,7 procenta), Velká Británie (4,7 procenta) a Německo (4,6 procenta).

Prognózy jsou ale takové, že v budoucnosti stoupne podíl Číny a Indie.

Pět stovek miliardářů

Podle žebříčku The World Distribution of Households Wealth je momentálně na světě přes pět stovek dolarových miliardářů a téměř patnáct milionů dolarových milionářů.

List The Times zveřejnil žebříček nejbohatších lidí v Británii. První dvě místa obsadili muži, kteří pochází odjinud.

Ocelářský magnát a rodák z Indie Lakšmí Mittal nyní vlastní majetek v hodnotě přibližně třinácti miliard liber. Následuje ho ruský ropný "oligarcha" a majitel fotbalového klubu Chelsea Londýn Roman Abramovič s necelými jedenácti miliardami liber.

Za nejbohatšího Čecha je už několik let považován šéf skupiny PPF Petr Kellner. Jeho majetek časopis Forbes odhaduje na tři miliardy dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy