Kellner podepsal smlouvu s Číňany

Dušan Klimeš
12. 9. 2006 14:20
Praha - Finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera se definitivně spojila s největším čínským investorem v České republice, firmou Changhong.

Podpisu smlouvy se zúčastnil český velvyslanec v Číně Vítězslav Grepl a čínská velvyslankyně v České republice Huo Yuzhen. Deníku Akutálně.cz to sdělil zástupce Changhong Europe Vladimír Nešpůrek.

Smlouva, kterou dnes PPF s firmou Changhong podepsala, tak definitivně stvrzuje jejich partnerství. Za skupinu PPF smlouvu uzavírala firma Torpera Limited, tedy dceřiná společnost PPF Group N.V.

Zatímco čínská firma očekává, že jí PPF pomůže s etablováním na trzích Evropské unie, PPF naopak předpokládá, že spojení s největším výrobcem bílé techniky v Asii jí přinese jednodušší cestu k zákazníkům v Číně.

Společné podniky

Ve společném podniku na výrobu plazmových televizí v Nymburku získá Torpera 30 procent, zatímco Changhong 70 procent. Ze stávající společnosti Changhong Europe s.r.o. se vytvoří akciovka Changhong Europe JV s výše uvedenými partnery.

"Firmě Changhong pomáháme v Česku se založením firmy a naopak využíváme jejich pomoc v Číně pro rozjetí našeho business. V Číně pracujeme na několika možných akvizicích v sektoru retailových finančních služeb, ale před dokončení transakce nemůžeme blíže komentovat. Probíhá pilotní projekt na kterém testujeme chování čínských zákazníků a náš vlastní obchodní model," sdělil Jan Blaško, ředitel Reprezentační kanceláře PPF v Číně.

Skupina Petra Kellnera bude v Číně nabízet spotřebitelské úvěry Home Credit. Podle strategické dohody z podzimu loňského roku by se měl tento produkt dostat do více než patnácti tisíc obchodů firmy Changhong.

Foto: Changhong

V čínské společnosti na úvěry bude mít PPF podíl 80 procent, deset procent získává Changhong a deset procent zůstává lokální bance, která na projektu spolupracuje.

Silné partnerství

PPF patří k největším finančním skupinám v České republice a spravuje majetek zhruba za 200 miliard korun. Vlastní například Českou pojišťovnu, Home Credit či PPF banku.

Foto: Changhong

Se svými aktivitami se již delší dobu vydává směrem na východ. Na Ukrajině před časem skupina koupila banky Privatinvestbank a Agrobank a splátkovou firmu Privat Kredit. Splátkový prodej poskytuje i v Kazachstánu.

Své bankovní a úvěrové aktivity má PPF i v Rusku, kde se však firma potýká s velkým procentem nesplacených úvěrů. V Číně a Vietnamu má zatím společnost reprezentační kanceláře, které zkoumají lokální trhy.

Firma Changhong v Česku v prosinci rozjede naplno výrobu plazmových televizí. Továrnu staví u Nymburka.

Zaměstnat by měla asi 300 až 350 lidí a investice by měla dosáhnout až 660 milionů korun.

Číňané si vybírali zaměstnance, čtěte ZDE

Již minulý týden prováděla firma nábor zaměstnanců. Zatím uzavřela smlouvu s asi 40 lidmi a dalších několik desítek se nové pracovní smlouvy dočká v nejbližší době.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy