Bloudili měsíce divočinou. Aby přežili, snědli přítele

Jiří Just Jiří Just
18. 12. 2012 13:57
Výprava na lov obřích lososů se pro skupinu ruských rybářů změnila v boj o přežití
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Záchranáři našli v jakutské tajze na ruském Dálném východě dva muže. Promrzlí a vyčerpaní bloudili čtvrt roku v drsné divočině. Výprava na lov obřích lososů se pro skupinu rybářů změnila v boj o holý život.

Jejich dva přátelé se doposud nenašli. Místo nich byly objeveny lidské kosti bez masa, rozsekané sekerou.

Podle online deníku Port Amur se jeden ze zachráněných rybářů přiznal, že svého kumpána snědl.

"Zatím nelze tvrdit, že se muž přiznal ke kanibalismu. Avšak ve své výpovědi skutečně uvedl, že jedl lidské maso. Jestli byla oběť mrtvá, ukáže expertiza," cituje šéfa vyšetřovatelů z jakutského Něrjungri Dmitrije Muraška.

Rybář uvedl, že oba přeživší konzumovali svého přítele až poté, co zemřel na podchlazení.

Zachránění muži zprvu tvrdili, že jejich kamarádi zůstali v loveckém zimovišti, protože k cestě do civilizace neměli dost sil. Záchranářům se však místo, které popisovali, najít nepodařilo.

Rybáři se původně vypravili na lov obřích lososů...
Rybáři se původně vypravili na lov obřích lososů... | Foto: Joe Mabel

Policie přitom zpočátku odmítala, že by se zoufalí muži kanibalismu dopustili.

"Lidojedství, z poloviny snězené tělo - to jsou všechno jen dohady. Přibližně 25 kilometrů od místa, kde jsme vyzvedli dva přeživší rybáře, byla nalezena zkrvavená bunda. Žádné ostatky nikdo nenašel. Čí byla ta bunda, jestli má něco společného se dvěma zachráněnými, není zatím jasné," tvrdil tiskový mluvčí jakutského ministerstva vnitra Stanislav Planotov bulvárnímu listu Komsomolskaja pravda.

Čtveřice mužů se začátkem srpna vydala rybařit na řeku Sutam v Jakutsku. Podle jejich slov jim rozvodněný živel spláchl terénní vůz, ve kterém měli veškerou výbavu.

Přežít bez teplého oblečení a zásob jídla se jim zprvu dařilo díky zimovištím, ve kterých si jakutští lovci nechávají malé zásoby pro případ nouze.

Během více než stokilometrové cesty do civilizace nehostinnou tajgou, kde v listopadu teplota padá hluboko pod minus 30 stupňů, prý byli rybáři nuceni jíst mech, piliny nebo medvědí kůži.

 

Právě se děje

Další zprávy