Paříž - Když se 1. května demonstrovalo v ulicích Paříže, proti dvěma Francouzům brutálně zasáhl muž ve sportovní bundě a překvapivě i policejní helmě. Mladíka skolil ranou do zad a následně mu na zemi zasadil několik úderů.
Další ženu pak z tradičních prvomájových protestů surově vyvedl.
"Byla to scéna velkého násilí, které se zdálo být bezdůvodné," řekl podle francouzského deníku Le Monde svědek události Jérémie Ferrer-Bartomeu. Identita agresora, který vystupoval po boku tamních policistů, byla až do středy veřejnosti neznámá.
Právě list Le Monde ale nyní v násilníkovi rozpoznal Alexandra Benallu. Ten pracoval jako osobní strážce a šéf ochranky současného prezidenta Emmanuela Macrona během předvolební kampaně a nyní je podle francouzského rádia Europe 1 "blízkým poradcem prezidenta".
Na záznamu, který natočil jeden z účastníků protestů na mobilní telefon, není obličej muže zcela rozpoznatelný. I proto jeho identifikace trvala několik měsíců. Macronova poradce nepoznal ani nikdo z demonstrantů.
Sám Benalla na dotaz francouzského deníku, zda na videu pořízeném v centru Paříže bije demonstranta skutečně on, odmítl odpovědět. Vedoucí kanceláře prezidenta Macrona Patrick Strzoda nicméně informaci potvrdil.
Chtěl vidět, jak se řídí demonstrace
Strzoda o účasti bývalého Macronova bodyguarda na květnové demonstraci od začátku věděl. Benalla jej totiž žádal o povolení, aby se akce mohl zúčastnit po boku policistů jako pozorovatel. Chtěl prý "vidět, jak se řídí velká demonstrace".
Prezidentský kancléř jej tak na videu, které se rychle rozšířilo po sociálních sítích, okamžitě poznal. Celá kauza ale zůstala až dosud před Francouzi utajena. Strzoda přitom dva dny po události zaslal svému podřízenému v tichosti dopis, ve kterém mu oznámil, že je na více než dva týdny postaven mimo službu.
"Jak ukázalo video, (Benalla - pozn. red.) fyzicky zasáhl, když se účastnil pořádkových akcí. Okamžitě byl předvolán ředitelem prezidentské kanceláře, který mu udělil disciplinární trest. Na 15 dní byl postaven mimo službu bez nároku na svou výplatu," potvrdil ve svém čtvrtečním projevu mluvčí Elysejského paláce Bruno Roger-Petit.
Podle jeho slov šlo ze strany Benally o "nepřijatelné chování" a uložený trest byla poslední výstraha před případným vyhazovem.
U prezidenta zůstává
Bývalý šéf Macronovy ochranky ovšem pro francouzského prezidenta nadále pracuje. Nedávno se dokonce podílel na bezpečnostních manévrech, když Francouzi vítali na pařížském bulváru Champs-Élysées tamní fotbalisty po triumfu na světovém šampionátu.
Proti rozhodnutí nechat Benallu v Elysejském paláci se bouří tamní opozice. "Prezident republiky si po svém boku drží někoho, kdo spáchal takové činy, které navíc zůstaly utajené a soudy je neprojednaly," řekla v televizi BFMTV mluvčí republikánů Laurence Saillietová.
O Benallu se mezitím ale začala zajímat i policie. Zahájeno bylo předběžné vyšetřování kvůli "násilí spáchanému osobou ve veřejné službě".