Úplně naposledy dnes britská královna Alžběta II. vystoupila v parlamentu s projevem, který jí sepsal premiér Tony Blair. Vzhledem k tomu, že kolem poloviny příštího roku z funkce odejde, bude příště program vlády sepisovat už jeho nástupce.
Blair však nehodlá posledních šest či sedm měsíců v Downing Street zahálet. Ústy královny představil tak ambiciózní program, že jím chce zavřít ústa všem politickým oponentům, kteří už ho nazývají důchodcem.
Činit se hodlá jak doma, tak na mezinárodní scéně.
Vyšší tresty pro zločince
Blair chce vybavit britskou policii i další bezpečnostní složky novými pravomocemi pro boj s teroristy. Zpřísněny by měly být podmínky, za nichž je kontrolován pohyb podezřelých, a ti jsou tak drženi fakticky v domácím vězení. Vláda by také ráda získala pravomoc zadržovat lidi podezřelé z terorismu bez obvinění delší dobu, než jí dovoluje současný zákon.
Policie by podle představy premiéra měla mít větší pravomoci při obstavování účtů teroristů, žádá vyšší tresty pro kriminálníky i snadnější deportace cizinců, kteří poruší zákony.
Šéfka špionážní služby MI5 minulý týden varovala, že Británii hrozí na tři desítky teroristických útoků.
"Řeč královny nebude jen o terorismu, ale o bezpečnosti obecně," avizoval dopředu obsah vládního programu ministr vnitra John Reid. "A tam patří nesociální chování mladých, kontrola přistěhovalectví či organizovaný zločin."
Mír pro Blízký východ a čistý vzduch pro Británii
V zahraniční politice Blair slíbil, že se zaměří na dosažení dohody mezi Izraelci a Palestinci.
Blair se chce v poslední fázi své politické kariéry zapsat také jako ochránce životního prostředí. Vláda se chce zavázat ke konkrétním omezením emisí oxidu uhličitého. Do roku 2050 by měla Británie omezit tyto emise o šedesát procent.
Očekává se, že Blair bude mít s prosazením některých svých návrhů problém mezi poslanci vlastní Labouristické strany. Jeho zářijové oznámení, že nejpozději do roka odejde z čela vlády i strany, jeho postavení dál oslabilo.
Opoziční konzervativci, kteří mají podle průzkumů veřejného mínění dobré šance na vítězství v příštích volbách, plánovaných na rok 2009, Blaira tvrdě kritizovali. Obvinili ho, že přichází stále s novými a novými plány, kriminalitu se mu ale zatím snížit nepodařilo.
Dnes představený program proto podle zákulisních informací vznikal v úzké spolupráci Blaira a jeho předpokládaného nástupce, dosavadního ministra financí Gordona Browna.