Londýn - Po svém odchodu z londýnské Downing Street, kde působil deset let jako britský premiér, se Tony Blair dosud věnoval jako vyjednavač hlavně blízkovýchodnímu mírovému procesu.
Nyní si však stanovil jiný cíl než usmiřovat věčně znesvářené Izraelce a Palestince. Chce být mužem, který přiměje všechny země světa k podpisu zásadní dohody o boji s globálním oteplováním.
Konkrétně chce, aby všechny klíčové země - včetně USA, Číny a Indie - snížily emise skleníkových plynů do roku 2050 o polovinu proti dnešnímu stavu.
Čtěte také: Blair na Blízkém východě zachraňuje kanalizaci, ne mír
Dostat ke stolu Čínu a USA
Blairovi dal neformálně mandát k tomu stát se hlavním vyjednavačem čtvrtečního summitu Evropské unie.
Svou iniciativu představí už o tomto víkendu v Japonsku na setkání skupiny zemí G20. Ta sdružuje osm průmyslově nejvyspělejších zemí světa - takzvanou G8 - a některé další státy.
"Je velmi důležité dospět co nejdříve k dohodě. Potřebujeme opravdovou a poctivou globální dohodu, která zahrne i Spojené státy a Čínu," řekl Blair o svém novém poslání deníku Guardian.
Jednejme rychle
Podle něj je situace alarmující a pokud svět něco rychle nepodnikne, klimatické změny už mohou být nevratné.
"Potřebujeme dohodu do dvou let. Pokud jí nedosáhneme, kolem roku 2020 už můžeme hovořit pouze o tom, jak se změnám přizpůsobit, a nikoliv o tom, jak je odvrátit," řekl bývalý premiér.
Uvedl ale, že je třeba vymyslet, jak dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů a zároveň přitom zajistit další ekonomický růst. Uznal také právo Číny a Indie na další průmyslový rozvoj.
Podle Blaira USA i Čína jeho návrhy podporují. Právě tyto dvě země jsou považovány za největší znečišťovatele.
(Článek pokračuje pod grafikou)
České politiky z ODS Blair nepotěší
Na prosincovém klimatickém summitu OSN na ostrově Bali Američané oznámili, že se nepřipojí k žádné úmluvě, pokud ji zároveň neratifikuje Čína. Jakékoliv dohody bez účasti Číňanů podle Washingtonu postrádají smysl.
Blairovy názory jsou v příkrém rozporu s tím, co říká český prezident Václav Klaus. Ten varuje před alarmistickými předpověďmi týkajícími se změn klimatu a domnívá se, že ohrožena je spíše svoboda než životní prostředí.
Čtěte také: Průzkum: Češi globálnímu oteplování příliš nevěří
Podobné názory jako Klaus zastávají i premiér Mirek Topolánek a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.