Zelená Evropa je daleko. I po ekologickém summitu EU

Blahoslav Hruška
14. 3. 2008 16:20
Unijní ekobalíček se ocitl pod palbou kritiky
Foto: Evropská komise

Brusel - Ekologický balíček EU, který měl nastartovat v Evropě trend k úsporám a ohledů vůči klimatu, zůstává stále jen nezávazným cílem.

Na právě končícím summitu EU v Bruselu se totiž politici nedokázali shodnout na konkrétních kvótách, jak přispět k redukci skleníkových plynů a navýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů.

"Existuje velmi ambiciózní harmonogram," uklidňoval nicméně novináře slovinský premiér Janez Janša, který unii v tomto roce předsedá.

Výsledky summitu

EU vlajka

ekologický balíček

  • -konkrétní harmonogram by měl být hotov na jaře 2009, EU se zatím neshodla na detailech reformy

Středomořská unie

  • - plán Francie na užší ekonomickou vazbu s Maghrebem (pás od Maroka až po Turecko) byl zmírněn v podobě vylepšené verze stávajícího Barcelonského procesu. EU nebude severní Africe prozatím poskytovat výhody nad rámec standardní sousedské politiky

Do konce roku 2008 by se lídři zemí unie měli shodnout na hrubých obrysech. Konkrétní právní normy, které by vynucovaly přijaté závazky, by měly být hotové nejpozději před volbami do europarlamentu na jaře 2009.

Sen o zelené Evropě se tak opět o něco vzdaluje. Čím dál více států totiž původně přijaté premisy napadá.

Jako první zřejmě definitivně padne plán na zavedení volné aukce emisních povolenek pro elektrárny již od roku 2013. Německo, ale i ekonomiky střední a východní Evropy včetně Česka totiž argumentují tím, že by to znevýhodnilo evropské firmy.

Čtěte více: Proti aukci povolenek se v EU zdvihá vlna odporu

"Chceme dosáhnout toho, že boj proti klimatickým změnám nebude likvidační pro český průmysl a české hospodářství vůbec," řekl v rozhovoru pro ČT vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Čtěte více o české pozici na bruselském summitu

Nejasný je i referenční rok, s nímž by se mělo poměřovat pětinové snížení emisí do roku 2020. Zatímco Evropská komise navrhuje rok 2005, kancléřka Angela Merkelová překvapivě lobovala za rok 1990.

Slovenský premiér Fico na summitu. Sousední Slovensko napadlo trh s povolenky mezi prvními.
Slovenský premiér Fico na summitu. Sousední Slovensko napadlo trh s povolenky mezi prvními. | Foto: Reuters

Pro bývalé země východního bloku by to byla výhra. Po roce 1990 totiž masivně investovaly do restrukturalizace průmyslu a během pár let emise oxidu uhličitého radikálně snížily.

Oproti průmyslu starých členských zemí by pro ně redukce emisí nebyla tak citelná.

Čeká se na nové Kjóto

Jednotná pozice EU ve věci boje proti změnám klimatu je klíčová pro klimatickou konferenci OSN, která proběhne v prosinci 2009 v Kodani. Právě tam by měl být přijat nový protokol, který nahradí dosluhující dohodu z Kjóta. 
 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy