Harare - Když Robert Mugabe během své kontroverzní pozemkové reformy vyhnal ze země asi 4000 bílých farmářů, netušil, že reforma způsobí ekonomický pád celého Zimbabwe.
Bílí farmáři okamžitě dostali nabídky obhospodařovat půdu v okolních zemích, zemědělské společnosti jim poskytly pobídky.
Mnoho z nich teď sleduje ekonomický pád Zimbabwe s nadějí, že to urychlí také pád Mugabeho režimu a oni se pak budou moci vrátit zpět do své vlasti.
"Mluvil jsem s mnoha umírněnými členy vládní strany Zanu PF a ti mi řekli, že mám být trpělivý. Nastanou změny, takhle to dál nemůže pokračovat," řekl farmář Rod Swales pro deník Telegraph.
Inflace v zemi dosáhla v červenci 13.000 procent, chybí zásoby základních potravin. Zdravotnictví ani služby nefungují.
Tak proč se vlastně bílí farmáři do ekonomicky zdevastované země tak vehementně chtějí vrátit?
Jako mnoho dalších, také farmu Roda Swalese sponzorovaly tabákové společnosti. Poskytovaly farmářům kapitál a také sezónní pobídky. Na oplátku farmáři vysázeli určité množství tabáku, které pak firmám prodávali.
Mnoho "bílých" farmářů ze Zimbabwe přesídlilo do Mozambiku. Jenže i když je tam klima teplejší a vlhčí, úroda je zde mnohem nižší než v Zimbabwe a také menší, než na čem se dohodli s tabákovými společnostmi.
Mnoho farmářů se postupem času dostalo do dluhů.
Někteří z nich přestali tabák pěstovat úplně. Jenže to se nelíbilo tabákovým společnostem, které farmáře zažalovaly s požadavkem na vrácení pobídek a vybavení.
Když se několik desítek Zimbabwanů usadilo v mosambickém Chimoiu, netušili, s jakými problémy se za pár let budou potýkat.
Díky žalobám tabákových společností přišel o všechno také první zimbabwský farmář, který sem přišel - Willem Coetzee. Teď se vrátil zpět do Zimbabwe a doufá v brzký konec prezidenta Mugabeho.