Politici ani americká média se nemohou ubránit tomu, aby obě kauzy srovnávali. I když se na první pohled zdá, že se oba prezidenti dopustili podobného prohřešku, detaily se diametrálně liší, upozorňuje americká stanice NPR.
V čem jsou si případy podobné?
Oba se týkají úředních spisů s označením tajné, které si Trump a Biden po odchodu z úřadů prezidenta či viceprezidenta nechali. Podle zákona mají záznamy Bílého domu po odchodu prezidentské administrativy přejít do Národního archivu a správy záznamů. Soukromé osoby obecně nemají oprávnění držet utajované dokumenty.
Ministerstvo spravedlnosti nyní prověřuje obě situace. V případě Trumpa jmenoval generální prokurátor Merrick Garland zvláštního poradce Jacka Smithe, který má na vyšetřování dohlížet. V případě Bidena pověřil Trumpem jmenovaného amerického státního zástupce Johna Lausche mladšího, aby provedl počáteční vyšetřování, které mu pomůže rozhodnout, zda jmenovat zvláštního poradce.
V čem je hlavní rozdíl?
Na veřejnost se z obou případů dostaly jen některé informace, protože dokumenty jsou tajné. Nicméně ze zjištění amerických médiích i oficiálních informací vyplývá, že existuje zásadní rozdíl v tom, o jak velké množství dokumentů šlo i jak se k celé věci Trump s Bidenem postavili.
V případě Trumpa na chybějící dokumenty upozornil Národní archiv, který se od bývalého prezidenta snažil vše získat zpět. On a jeho právníci tomu ale aktivně bránili a federálním úřadům lhali. Celá aféra nakonec vyústila v domovní prohlídku vedenou vyšetřovateli z FBI.
Na tajné dokumenty v Bidenově soukromé kanceláři narazili jeho vlastní právníci, kteří nález ohlásili. Bílý dům následně spolupracoval i s prohlídkou domu a kanceláře. Tyto rozdíly by podle listu New York Times mohly mít zásadní vliv na případné právní důsledky kauz.
Kde se dokumenty našly?
V případě Trumpa skončily stovky vládních spisů označených jako tajné spolu s tisíci neutajovaných dokumentů a fotografií v soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Některé byly v uzamčené kanceláři, další v Trumpově pracovně nebo na jeho stole, vyplývá ze soudních spisů. Bývalý prezident svou rezidenci používal jako místo pro setkání s obchodními partnery i celebritami. Už v době, kdy byl ve funkci, panovaly obavy o to, nakolik je místo, které funguje i jako veřejně přístupný hotel a golfové hřiště, zabezpečeno.
Bidenův tým oznámil, že v jeho případě šlo o několik stránek tajných dokumentů, které byly zamčené ve skříni v kanceláři think-tanku Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement. Biden ji hojně využíval před zahájením kampaně k prezidentským volbám v roce 2020. Bílý dům také později přiznal, že dalších několik tajných dokumentů z Obamovy administrativy se našlo mezi osobními a pracovními věcmi v Bidenově domě ve Wilmingtonu. Většina se našla v garáži a úložných prostorách.
Jak se tam tajné dokumenty dostaly?
Během svého úřadování Trump opakovaně odnášel spisy z Oválné pracovny do obytných částí Bílého domu. Během chaotických posledních dnů v úřadě, kdy se snažil zpochybnit výsledek prohraných voleb, pravděpodobně tyto dokumenty zabalil spolu se svými osobními věcmi a nechal je odvézt do Mar-a-Lago.
Na chybějící listiny upozornil nejprve Národní archiv, který Trumpa požádal, aby je vrátil. Agentura pak získala 15 krabic tajných dokumentů, nicméně stále to nebylo vše. Následoval soudní příkaz a prohlídka FBI.
V případě současného prezidenta zatím není jasné, jak se spisy z Obamovy administrativy dostaly k bývalému viceprezidentovi. Biden prohlásil, že tajné dokumenty bere velmi vážně a že ho "překvapilo, že byly nějaké vládní záznamy odvezeny". Právník Bílého domu Richard Sauber podle britského listu The Guardian uvedl, že se pravděpodobně jednalo o omyl.
Tajné dokumenty se v jeho případě našly náhodou počátkem listopadu, kdy Bidenovi právníci balili jeho kancelář v Penn Biden Center. Poté, co objevili první dokumenty, prohledal jeho tým i další místa, kam se po ukončení viceprezidentství posílaly listiny. Na veřejnost se ale informace dostala později, tedy až po loňských listopadových volbách do Kongresu.
Jak na odhalení oba politici reagovali?
Biden a jeho tým nalezení dokumentů ihned nahlásili Národnímu archivu, jehož zaměstnanci si je druhý den ráno vyzvedli. Podle úřadu s ním od toho okamžiku prezident spolupracoval stejně jako s ministerstvem spravedlnosti. To asistovalo Bidenovým právníkům při prohledávání dalších míst, protože jim chyběla dostatečná prověrka. Biden prohlásil, že doufá, že se celá záležitost brzy vyšetří.
Trumpovi asistenti několik měsíců s Národním archivem nekomunikovali a lživě tvrdili, že už žádné dokumenty nemají. Kamerové záznamy také ukazují, že po vydání soudního příkazu byly tajné dokumenty přemístěny z úschovny. Trump opakovaně slovně útočil na Národní archiv a zlobil se, že záležitost předal do rukou ministerstva spravedlnosti. Celé vyšetřování označil za nelegitimní.