Bhútán: Laptopy do parlamentu nesmějí. Kvůli hrám

Red Zah, Reuters
30. 6. 2008 16:45
Modernizace himálajského království má své meze
Foto: Ondřej Besperát

Thimpu - Národní shromáždění v čerstvě zdemokratizovaném himálajském království Bhútán stanovilo jasné meze probíhajícímu procesu modernizace země: laptopy do poslaneckých lavic nesmějí.

Jak informuje agentura Reuters, důvodem omezení jsou obavy, že by se zákonodárci místo poslaneckým povinnostem věnovali počítačovým hrám.

"Členové sboru by mohli být rozptylováni hraním počítačových her a prohlížením obrázků," cituje agentura parlamentního předsedu Nimu Tsheringa.

Čtěte také: Himalájské království: Teď zkusíme demokracii

Někteří ze zákonodárců národního shromáždění, jež vzešlo z historických březnových voleb, se snažili používání přenosných počítačů obhajovat s tím, že jde o mnohem praktičtější a pohodlnější způsob práce než přenášení stohů papíru.

Stanovený jednací řád ale členům sboru zakazuje používání elektronických pomůcek stejně jako konzumaci jídla v sále či kouření.

Přečtěte si exkluzivní svědectví: Žil jsem blízko bhútánského krále

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy