Londýn - Finančník George Soros kritizuje Německo za to, že váhalo s pomocí zadluženému Řecku. Podle něj se eurozóna rozpadne, pokud balkánské zemi nepomůže z nejhoršího a nezabrání jejímu bankrotu.
Doufám, že Německo a další státy nakonec dospějí k nějaké dohodě, protože rozpad eurozóny by byl velmi nebezpečný. Je to velká hrozba a doufám, že lidé si to uvědomí a odstoupí dál od této propasti," řekl finančník v rozhovoru pro list Financial Times.
V neděli se představitelé členských zemí eurozóny dohodly na půjčce Řecku ve výši 30 miliard eur, pokud to bude nezbytně nutné. Na půjčce se má podílet také Mezinárodní měnový fond.
Řecká vláda slíbila podniknout řadu opatření ke stabilizaci ekonomiky a snížení dluhu.
"Než se najde nějaké dlouhodobé řešení, Německo se musí angažovat. Řecko se zavázalo učinit některé důležité kroky a už s nimi začalo. Nyní by totéž měla udělat Evropa," prohlásil Soros.
Finančník volal po tom, aby půjčka byla Řecku poskytnuta za zvýhodněných úrokových sazeb, na tom se ale členské země eurozóny nedohodly.
Úroky z řeckých dluhů v posledních měsících drasticky vzrostly a země nyní musí platit za nové úvěry mnohem vyšší úroky více než jiné země.
Vláda v Berlíně na začátku roku odmítala rychlou pomoc Řecku. Veřejné mínění v Německu je ostře proti tomu.
Eurozóna má nyní šestnáct členů, Německo má z nich největší ekonomiku. Dalším adeptem na přijetí eura už od roku 2011 je Estonsko.
Česká republika zatím o datu vstupu do eurozóny nerozhodla, Polsko nedávno odložilo přijetí eura o tři roky na rok 2015.